Přesně v den dvacátého výročí svatořečení Anežky České a několik dní před oslavami sametové revoluce 12. listopadu proběhne v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla slavnostní světová premiéra hudebně-literárního večera s názvem Tobě a nám, Anežko Česká, který chce připomenout význam této světice pro novodobé dějiny. Ta byla papežem Janem Pavlem II. svatořečena pouhých pět dní před pádem totalitního režimu a dala výrazný duchovní rozměr událostem sametové revoluce.Významnou dějinnou duchovní událost navíc podtrhuje také návštěva papeže Benedikta XVI. na konci září v České republice, kdy papež zavítá také do Brna.

„Po celé zemi se tradovalo, že až bude svatořečena Anežka Česká, přijde do Čech svoboda. To se vyplnilo beze zbytku, a proto jsme se rozhodli celý dramaturgický projekt k oslavám sametové revoluce věnovat právě jí,“ vysvětluje pořadatelka Marie Urbánková, která celý pořad ve spolupráci s předními osobnostmi českého uměleckého života připravuje.

Duchovní Brno zažije světovou premiéru
V Brně se tak uskuteční světová premiéra díla, které ještě nikde nebylo uvedeno. Scénicky ztvárněné historické texty o životě a osobnosti této významné světice převzal jeden z nejvýznamnějších současných českých divadelních režisérů J. A. Pitínský, který má bohaté umělecké zkušenosti s duchovními tématy.

„Pod jeho taktovkou se v různých životních situacích Anežky České představí přední české herečky Martha Issová, Daniela Kolářová a Vlasta Chramostová,“ přibližuje umělecký vrchol pořadu mediální zástupkyně pořadu Jana Kodysová. Literární scénář večera podle Kodysové vychází z prózy Františka Křeliny a historických duchovních textů o osobnosti a životě světice.

Dramatické výstupy doplní monumentální varhanní skladby Oliviera Messiaena v podání Tomáše Thona, dílo Anežky České připomenou zpěvy gregoriánského chorálu souboru Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena.

Více informací najdete na adrese www.musia.cz