Evangelíci spustili nové internetové stránky www.e-cirkev.cz

Dočkají se i čtenáři ChristNetu nového kabátu svého oblíbeného média?

Do hlubin Internetu / Jan Kirschner, ČTK/Redakce / 12. března 2010

E-církev.czČeskobratrská církev evangelická (ČCE) spustila nové internetové stránky www.e-cirkev.cz. Web chce moderní formou přiblížit lidem poslání českobratrské církve, odkázat na zajímavé akce a nabídnout inspirativní pohledy na svět, víru a křesťanství. ČTK to dnes řekla mluvčí církve Ivana Benešová. Podle posledního sčítání lidu je ČCE nejpočetnější protestantskou církví v České republice.

Stránky mají sloužit nejen ke komunikaci uvnitř církve samotné, ale mají také poskytovat základní a přehledné informace těm, kteří se chtějí o Evangelické církvi dozvědět více. Stránky nabízejí základní informace o struktuře a orgánech církve, základní kontakty, kalendář akcí, které církev pořádá, ale také odpovědi na často kladené otázky o víře, Bohu a křesťanství.

Na nových webových stránkách Českobratrské církve evangelické se mohou lidé dočíst třeba to, že nyní má zhruba 117.000 členů, 259 farních sborů ve 14 seniorátech a 267 kazatelů a pastoračních pracovníků (z toho 74 žen a pastoračních pracovnic). Návštěvník stránek se dočte i o historii církve a může si rozkliknout mapu umístění sborů.

Web nabízí i videa. Zatím jediný video soubor nabízí ke zhlédnutí kázání synodního seniora Joela Rumla. Synodní senior (duchovní) je spolu se synodní kurátorkou (laik) nejvyšším představitelem Českobratrské církve evangelické. Synodní kurátorkou je v současnosti Lia Valková (Kromě zmiňovaných tvoří nejvyšší orgán církve Synodní radu ještě čtyři další lidé. Synodní rada je výkonný orgán církve mimo dobu zasedání pravidelných celocírkevních synodů - pozn. red.).

"Web nemá vytvářet život církve, ale být jejím zrcadlem, třeba pozváním na bohoslužby", odpověděl poněkud skepticky Joel Ruml na dotaz, zda budou na stránkách umístěny i on-line webové kamery. Nový web  má též ambice být hlasem celé církve, nikoliv jen ustředím, jak je tomu podle kritiků dnes u webu Synodní rady www.srcce.cz, který chtějí provozovatelé pomalu nechat "pohřbít".

Administrativní práva na prezentaci svých akcí by měli dostal i lidé z místních sborů. Nový portál též nechce suplovat práci provozovatelů webu www.evangnet.cz. Na základě vzájemné dohody uživatel hledající informaci o akcích a detailech jednotlivých farních sboru Českobratrské církve evangelické se z portálu e-cirkev.cz dostane přímo na stránky Evangnetu, uvedl "architekt" a webmaster nového portálu Tomáš Najbrt.

Na webu je i sekce blogy, která ale v současnosti ještě není aktivní i vzhledem k tomu, že není jednoduché sehnat dostatek kvalitních i "prověřených" blogerů, uvedl při dnešní prezentaci Najbrt. Pod články a pozvánky na jednotlivé akce je možnost připojit komentář. Autorovi této zprávy se ale nepodařilo text připojit, tak není jasné, zda jde o jeho nešikovnost, nebo je nutné požádat předem administrátora o registraci do systému.

Grafický návrh webu je zajímavý, vytknout mu snad lze jen poněkud nevýrazné a malé logo, jehož design je navíc více jak dvacet let starý (objevil se například již na bohoslužebné agendě vydané v roce 1983). Škoda, že se autoři neodvážili rozbouřit poněkud stojaté evangelické vody návrhem, který v nějaké formě kromě kalichu a otevřené bible jako symboliky české reformace obsahuje i kříž symbol církve obecné. Zajímavější a modernější logo lze nalézt na "konkurečních" stránkách římskokatolické církve www.cirkev.cz .

Nový grafický vzhled chystá v letošním roce spustit i ekumenický tým portálu ChristNet.eu. Jeho spuštění ale vázné na nedostatku času i finančním prostředků. Provozovateli se ale nakonec podařilo sehnat několik ochotných dobrovolníků, kteří na úpravě stránek pracují. Podpořit jejich práci lze i finačním příspěvkem na otevřený účet, 267841001/5500, který je aktuálně téměř na nule.

Portál ChristNet.eu se v současné době potýká s nedostatkem peněz i kvůli výpadku největšího reklamního partnera  -společnosti Student Agency, který po několika letech ukončil spolupráci a chce zacílit svoji reklamu jen na stránky spojené s cestovním ruchem. Jakákoliv pomoc i nová reklamní spolupráce je proto provozovatelem portálu ChristNet.eu vřele vítaná. Provoz ekumenických stránek občanského sdružení ChristNet.eu je financován výhradně z darů či reklamy a není přímo zavislý na žádné existující církví či náboženské společnosti.

Sestaveno s využitím zpravodajství ČTK a ČCE

Foto: Znak české reformace včetně kříže v moderním designu používají dnes některé sbory ČCE /detail fasády sborového domu v Praze Horních Počernicích/ - návrh. O. Rada, foto: www. evangnet.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Půjdete k volbám?
Ano
94%
 
Ne
6%
 
Ještě nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 53)