Benedikt XVI.Na poslední mši, kterou papež Benedikt XVI. odsloužil během své čtyřdenní návštěvy rodného Německa, se dnes ve Freiburgu sešlo na 100.000 lidí. Bohoslužba se konala poblíž freiburského letiště a mnozí věřící na ni čekali od nočních hodin. Benedikt XVI. přijel v papamobilu, aby mohl požehnat tisícovkám lidí, kteří ho nadšeně vítali s vlaječkami a transparenty.

Obrovské pódium s oltářem, odkud papež hovořil k věřícím, bylo vybudováno nedaleko letištní přistávací dráhy. Před ním byly rozestaveny desítky řad s lavičkami pro návštěvníky.

V kázání se Benedikt XVI. zaměřil na otázku svobody a zdůraznil, že Bůh dal člověku možnost volit mezi dobrem a zlem. „Bůh střeží naši svobodu. K ničemu nás nenutí,“ řekl papež. Pontifik také kritizoval „církevní rutinéry“, kteří v církvi vidí jen jakýsi náboženský aparát, aniž by víru prožívali srdcem. Podle papeže jsou i lidé, kteří o Bohu pochybují, „království Božímu blíže, než věřící, z jejichž víry se stala rutina a kteří v církvi vidí jen instituci, aniž by nechali vírou zasáhnout svá srdce“.

Církev by se měla vzdát státem poskytovaných privilegií

Papež také vyzval církev, aby se vzdala privilegií poskytovaných státem. Pomůže jí to lépe plnit její poslání, uvedl pontifik na setkání s 1500 významnými německými katolíky, mezi nimiž nechyběl prezident Christian Wulff. „Církev osvobozená od materiálních a politických závazků se může lépe a více křesťanským způsobem obracet na celý svět, být skutečně světu otevřená,“ řekl.

Neupřesnil, jakých privilegií přesně by se církev měla vzdát. Agentura DPA podotkla, že v Německu stát vybírá církevní daň a církve finančně podporuje. Na státních školách je také výuka náboženství a na některých univerzitách zřízených státem jsou teologické fakulty.

Benedikt XVI. se také vyjádřil k nedávno zveřejněným aférám, které se týkají sexuálního zneužívání žáků církevních škol katolickými duchovními v uplynulých desetiletích. Aniž by problém přímo pojmenoval, mluvil papež o nebezpečí, že bude znemožněna cesta k šíření křesťanského poselství kvůli „neposlušnosti poslů“.

Totalitní režimy víru rozežíraly jako kyselý déšť

Benedikt XVI.Při včerejší mši ve východoněmeckém Erfurtu vyslovil papež Benedikt XVI. uznání katolíkům, kteří si svou víru uchovali i po desetiletích perzekuce nacistickým a později komunistickým režimem. Papežovo kázání v centru města poslouchalo na 30.000 lidí. Mši předcházel incident, při kterém jistý muž střílel vzduchovkou na ochranku; Benediktův program to ale nijak neovlivnilo.

„Museli jste přestát nejdříve hnědou a potom rudou diktaturu, které křesťanskou víru rozežíraly jako kyselý déšť,“ řekl papež obyvatelům někdejšího východního Německa, kde se dodnes k víře hlásí jen malé procento populace.

Oficiální návštěva Německa končí

Papež je na návštěvě Německa od čtvrtka a jeho přítomnost v zemi vyvolala nadšení i kritiku. Tisíce lidí protestovaly kvůli konzervativním hodnotám, které Vatikán prosazuje. Poukazovali například na postoj katolické církve k homosexuálům nebo antikoncepci. Mnozí mají papeži za zlé také to, jak se církev postavila k obětem sexuálního zneužívání kněžími.

Freiburská mše byla papežovým posledním vystoupením před tak velkým publikem. Po jejím skončení Benedikt poobědval se členy německé biskupské konference a odpoledne má v plánu ještě několik setkání s církevními hodnostáři. Do Říma odletí ve večerních hodinách.

Související články:
Benedikt XVI. se sešel s oběťmi sexuálního zneužívání kněžími, muslimy i evangelíky
Papež první den v Německu: Přijel jsem mluvit s lidmi o Bohu a ne politice

Související zpráva: Papež při přeletu nad ČR zaslal telegram prezidentu Klausovi a požehnal českému národu

Foto: Thepapalvisit.co.uk a dapd