Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Projekt Fireproof aneb když je manželství v jednom ohni

Film o lásce, manželství a odpuštění, ale hlavně o Bohu

Partnerské vztahy / Pavlína Špačková / 26. března 2012

Na manželství můžeme nahlížet dvěma způsoby – čeština moc nerozlišuje a zjednodušuje dva anglické významy do jednoho, a to „smlouva“. Ovšem v angličtině se rozlišuje manželství jako „contract“ a „covenant“. Kontrakt je založen na přesném vymezení podmínek – v současnosti se například čím dál častěji setkáváme s předmanželskými smlouvami. Křesťanské pojetí manželského svazku vyjadřuje druhý termín, který vidí manželství jako celoživotní svazek – závazek mezi mužem, ženou a Bohem.

Moderní romantické filmy, kterých je nespočetně mnoho, nám ale představují lásku tak, jak ji vidí svět, a ne Bůh. Podávají nám velmi zkreslený obraz toho, jak má vypadat chození nebo manželství. Dělají z rozvodu naprosto běžnou věc, přes kterou se člověk prostě musí nějak přenést a dál hledat „toho pravého“ či „tu pravou“.

Krásnou výjimkou v záplavě rádoby romantických dramat je film V jednom ohni (angl. Fireproof), natočený v roce 2008 Alexem Kendrickem a produkovaný společností Sherwood Pictures, jež je součástí tamního baptistického sboru. Fireproof je třetím filmem z dílny této společnosti – v roce 2003 byl natočen film Flywheel a o tři roky později o něco úspěšnější Vzepřít se obrům (angl. Facing the Giants).

„Bůh však prokazuje svou lásku k nám tím, že Kristus za nás zemřel, když jsme ještě byli hříšní.“ Římanům 5,8

Hlavním tématem celého filmu je rozpadající se manželství Caleba (Kirk Cameron) a Katherin (Erin Bethea). Katherin oznámí, že chce rozvod, a Caleb, plný hněvu a hořkosti, s tím nemá problém. Ovšem jeho otec jej přemluví, ať rozvod pozdrží o 40 dní a předá mu deník – Výzvu lásky – ve kterém je na každý den určitý úkol a také verš z Bible. Film podává úžásné svědectví o tom, jak je Bůh schopen změnit člověka, když jsme ochotni odhodit naši pýchu a uznat, že potřebujeme Boha a Jeho lásku a odpuštění. Dát do pořádku svůj vztah s Bohem, to je priorita.

Kromě rozhovorů o tom, jak je důležitá přítomnost Boha v manželství, je ve filmu i několik akčních scén z prostředí hasičského sboru a pobaví také vtipkování kolegů hasičů. Dalším příkladem dobře odvedené práce je také soundtrack k tomuto filmu, na kterém se kromě hudby složené přímo pro tento film, setkáme i s populárními interprety (John Waller, Third Day, Casting Crowns).

„Manželství zřídkakdy přežije, pokud jsou přítomni parazité. Pokud miluješ svoji ženu, musíš zničit jakoukoli závislost, kterou máš v srdci. Když ji nezničíš, zničí ona tebe.“

Kniha Výzva lásky (angl. The Love Dare) se stala hitem. Je to užitečná pomůcka k záchraně manželství – uvádí tzv. parazity manželství, například závislost na pornografii či hraní hazardních her, a jak se s těmito parazity vypořádat. Tato kniha vyšla také v češtině u nakladatelství Návrat domů.

Pokud chcete vidět film, který ukazuje, jaký je Boží plán pro manželství, film V jednom ohni je skvělou volbou!

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?