Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Proč má i po pěti letech smysl zachraňovat Ježíška

Zamyšlení o vánoční tradici českého Ježíška

Na pravou míru / Tomáš Zdechovský / 25. prosince 2012
Proč má i po pěti letech smysl zachraňovat Ježíška

Ilustrační foto: "vánoční atmosféra" může být jednoduše vyprázdněna
Autor: Facebook.com

Jenže ani já, ani dalších 32 tisíc fanoušků akce „Zachraňte Ježíška“, si podobný scénář nedokážou a ani nechtějí představit. Proto již pátým rokem usilovně bojujeme za našeho dárkonoše Ježíška a krásné české zvyky, které nám zpříjemňovaly čas vánoční v době našeho dětství. Proto se převlíkáme za sněhuláky, organizujeme petice, přemlouváme známé osobnosti k podpoře, vytváříme samolepky a voláme: „Zachraňte Ježíška!“

A popravdě nám bylo jedno, zda tento zvyk zavedl Luther v Německu a k nám odtamtud přišel. Obdarování blízkých vychází z biblické tradice, a proto v tom nevidíme žádný problém. Luther určitě nechtěl udělat z Vánoc žádnou komerční opičárnu, ale chtěl jim skrze dárky ukázat další rozměr křesťanských svátků. A v tom je i symbolika Vánoc.

Možná si někteří řeknete, že jsem staromilec. Ano, miluji to, co mně připomíná nádherné dětství. Pokud ustoupíme od dárkonoše Ježíška a spousty dalších zvyků, rovnou si můžeme sundat naší státní vlajku a znak a nahradit ho znakem komerce nebo jiného státu. Co nás Čechy a Slováky žijící mimo svou vlast bude nadále spojovat?

Boj za dárkonoše Ježíška je tak boj za každého z nás, za naši národní identitu, krásu Vánoc, tradic a rodinnou pohodu, která není postavená na množství dárků pod stromečkem. A že Ježíšek nemá podobu? To, co je v životě nejdůležitější, je našim očím neviditelné. Tak jako náš „Ježíšek“.

Přeji hezký den a veselou vánoční náladu!

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?