Dnes uplynulo 10 let od úmrtí Jana Pavla II.

Malá vizitka velkého papeže

Ze světa / Česká tisková kancelář / 2. dubna 2015
Dnes uplynulo 10 let od úmrtí Jana Pavla II.

Jan Pavel II. v roce 1980
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Biografická data bývalého papeže Jana Pavla II., od jehož úmrtí uplynulo 2. dubna deset let:

 

- Jan Pavel II., celkově 264. papež, stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Krakovský kardinál Karol Wojtyla, který přijal jméno Jan Pavel II., byl zvolen 16. října 1978 po třech dnech volby, intronizován byl 22. října 1978 a papežem byl až do své smrti 2. dubna 2005. Ve funkci nahradil Jana Pavla I., jehož pontifikát vstoupil do historie jako jeden z nejkratších, protože zemřel po pouhých 33 dnech ve funkci.

- Bylo to podruhé v historii a poprvé po 455 letech, kdy se papežem stal duchovní neitalského původu. Jan Pavel II. se také stal v 58 letech nejmladším papežem od volby Pia IX., který byl v roce 1846 zvolen v 54 letech. Stal se také třetím nejdéle sloužícím papežem v historii římskokatolické církve a v uplynulém století mu v tomto směru patřila první příčka.

- Jan Pavel II. se narodil jako Karol Wojtyla 18. května 1920 ve Wadowicích nedaleko Krakova v rodině vojáka. Matka mu zemřela, když mu bylo osm let. Studia filozofické fakulty Jagellonské univerzity v Krakově musel přerušit a za druhé světové války se podílel na záchraně Židů. V roce 1942 začal studovat ilegálně teologii a filozofii a univerzitu absolvoval až v roce 1946. V témže roce byl vysvěcen na kněze. V roce 1963 se stal krakovským arcibiskupem a o čtyři roky později byl jmenován kardinálem.

- Zvolení prvního Slovana do čela Vatikánu, který měl zkušenosti s hrůzami nacismu i komunismu, uvítaly desítky milionů věřících v komunistických zemích téměř jako zázrak. Nový papež svým věřícím nezůstal nic dlužný a již od počátku stavěl do čela své zahraničněpolitické agendy otázku dodržování lidských práv. Díky své otevřenosti a srdečnosti si ihned získal obrovskou popularitu.

- Papež také například vydal zákaz kolaborantských kněžských sdružení, včetně československého nechvalně proslulého Pacem in terris. Přijetí Michaila Gorbačova ve Vatikánu v prosinci 1989 bylo zase historickým setkáním papeže se šéfem Kremlu.

- Jan Pavel II. prolomil i další tabu. Jako první papež veřejně uznal historickou diskriminaci židů křesťany; v dubnu 1986 se pomodlil společně s rabínem v hlavní římské synagoze. Během poutní cesty po Svaté zemi v roce 2000 vyjádřil politování nad holokaustem a antisemitismem a o rok později v Sýrii bezprecedentně navštívil mešitu. V roce 1999 také například vyjádřil lítost nad "krutou smrtí" Jana Husa a poprosil jménem všech katolíků za odpuštění křivd spáchaných v dějinách českého národa na nekatolících.

- Na druhou stranu proslul nekompromisními teologickými i politickými postoji. K základním křesťanským hodnotám, které hlásal ve svých encyklikách, patřila jednota a nezrušitelnost manželství, vystupoval proti homosexualitě. Jeho konzervativní pohled na přerušení těhotenství, antikoncepci a eutanazii vyvolával ve světě i kritiku.

- Jan Pavel II. proslul také jako neúnavný cestovatel. Československo a ČR navštívil třikrát v 90. letech. Poprvé na území Česka ale zavítal již v dubnu 1973, kdy ještě jako krakovský arcibiskup při pohřbu kardinála Štěpána Trochty v Litoměřicích navzdory zákazu úřadů promluvil česky ke smutečním hostům a kardinála nazval mučedníkem.

- Jan Pavel II. zemřel 2. dubna 2005 ve svých 84 letech. Před smrtí trpěl horečkami vyvolanými infekcí močových cest a ztrácel vědomí. Nakonec mu selhaly ledviny a srdce. V certifikátu, který podepsal jeho osobní lékař, byly uvedeny i další neduhy, jež Jana Pavla II. sužovaly. Vatikán mimo jiné poprvé přiznal skutečnost, že papež trpěl Parkinsonovou nemocí.

- Jana Pavla II. nahradil ve funkci Němec Joseph Ratzinger, který přijal jméno Benedikt XVI. V únoru 2013 skončil ze zdravotních důvodů a papežem byl poté zvolen argentinský kardinál Jorge Bergoglio, který přijal jméno František. Ten je první hlavou katolické církve, která je členem jezuitského řádu.

- Temnou stránkou života Jana Pavla II. byl neúspěšný pokus o atentát v roce 1981, kdy ho turecký terorista Mehmet Ali Agça několika výstřely zasáhl do břicha a do ramene. Dalšímu pokusu o atentát byl například nucen čelit v roce 1982 v portugalském poutním místě Fátima.

- Po pouhých 87 dnech od úmrtí začal proces jeho blahořečení, a 1. května 2011 byl ve Vatikánu prohlášen za blahořečeného. Zázrakem, nutným pro blahořečení, bylo prohlášení Francouzky Marie Simon-Pierre, která tvrdila, že dva měsíce po skonu papeže se zázračně uzdravila z Parkinsonovy nemoci, jíž trpěl i papež, když se k němu modlila. Lékaři její uzdravení potvrdili. Svatořečen byl společně s dalším papežem Janem XXIII. 27. dubna 2014. Druhým zázrakem, nutným pro svatořečení, bylo uzdravení ženy, které bylo zaznamenáno večer téhož dne, kdy byl bývalý pontifik prohlášen blahoslaveným.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte se zákazem nošení šátků do škol?
Ano
60%
 
Ne
39%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 124)