Němečtí Židé se začínají obávat muslimských uprchlíků

Konzervativní list Sunday Times ke změně situace Židů v Německu

Ze světa / Rostislav Matulík / 11. března 2016
Němečtí Židé se začínají obávat muslimských uprchlíků

Ilustrační foto - Židé s typickými jarmulkami
Autor: Wikipedia.org / David Berkowitz / Wikimedia Commons

Hana Lauferová se ve své nové vlasti cítila vždy bezpečně. Poprvé zažila v Německu pocit strachu až po mnoha desetiletích spokojeného života, když začala přicházet vlna imigrantů z Blízkého východu. Sedmašedesátiletá Lauferová, o níž píše britský nedělník Sunday Times, se narodila do německy mluvící židovské rodiny v bývalém Československu. Její dětství se změnilo v jeden velký útěk před holocaustem a posléze komunismem. Odysseu napříč Evropou – s krátkou zastávkou v Izraeli – nakonec ukončila rodina v roce 1964 v Německu. 

Společně s dalšími Židy dnes zvlášť intenzivně vnímá obavy z více než milionu uprchlíků. Přicházejí převážně z Afghánistánu, Sýrie, Iráku a Maroka, tedy zemí, které neuznávají stát Izrael a projevy antisemitismu jsou v nich zcela běžné. „Přeji si, abychom běžencům pomohli co nejvíce,“ řekla Lauferová na víkendovém setkání přeživších z holocaustu. „Jenomže příliš mnoho z nich je odporem k Židům indoktrinováno od útlého věku,“ dodala. Lauferová pracovala jako fotografka a tlumočnice, a minulé léto s radostí uvítala německou vstřícnost vůči uprchlíkům. Jenomže německá „Willkommenskultur“ byla záhy podrobena těžké zkoušce.  

Davy běženců přicházely dál a dál. V ulicích liberálního Frankfurtu se začaly objevovat ženy v burkách. Veřejnost se poprvé zalekla nástrah integrace. Šéf ústřední židovské rady v Německu Josef Schuster tyto obavy nedávno potvrdil, když doporučil souvěrcům, aby raději skrývali jarmulky pod baseballové kšiltovky. „Židovská komunita je ve velkém nebezpečí. A nejde o náboženský problém. Jde o to, že musíme integrovat statisíce mladých Arabů, vychovaných silně protižidovsky,“ říká Schuster.  

Sunday Times připomínají, že na počátku imigrační krize byli němečtí Židé vůči příchozím mimořádně vstřícní. Jedním z těch, kteří se snažili uklidnit veřejnost, je i scénárista nového německého filmu o Anně Frankové Fred Breinersdorfer. „Kdyby náš film přispěl k pozitivnějšímu postoji k uprchlíkům, byl bych pyšný,“ říká. Místní židovské charitativní spolky jako první organizovaly pomoc. Pak ale přišla ledová sprcha – někteří Arabové od nich odmítali přijmout jídlo, jakmile zjistili, že jde o Židy. „Tvrdili nám, že by mohlo být otrávené,“ říká Noemi Staszewská, která pracuje v centru pro přeživší oběti holocaustu. 

Sunday Times upozorňují, že Německo má relativně velmi malou zkušenost s arabskou migrací, protože většina tamních muslimů přišla z podstatně sekulárnějšího Turecka. Prozatím bylo sice Německo uchráněno antisemitských útoků, které už vyhnaly tisíce Židů z Francie a Belgie, počet incidentů ale roste. 

 „Německo musí potírat antisemitismus stejně jako extrémně pravičácké ideologie,“ říká čtyřiadevadesátiletý bývalý partyzán a balkánský Žid Djordje Alpar. Lauferová s ním souhlasí. „My Židé dobře víme, jak moc je potřeba pomáhat lidem prchajícím před násilím. Jenomže jich dorazilo příliš mnoho a všem nebude možné pomoci,“ říká. 

 „Když jsem odcházel z centra pro lidi, kteří zakusili a přežili holocaust,“ píše autor reportáže Bojan Pancevski, „prosili mě, abych nikde nezveřejňoval adresu střediska.“ „Reálně se obávají o svou bezpečnost. A to je něco, co dosud neznali,“ konstatují závěrem Sunday Timesy. 

 

Rostislav Matulík je spolupracovnikem Českého rozhlasu Plus (http://www.rozhlas.cz/plus/portal/). Titulek redakční.


Polemika a doplnění k článku Sunday Times: Nahradí obraz zlého a zvrhlého Žida nadržený vousatý muslim?


Související zprávy publikované v Magazínu Christnet:

Merkelová a Gauck odsoudili vlnu antisemitismu v Německu

I podle Merkelové v Německu narůstá antisemitismus. V Berlíně pak otevřela výstavu umění holokaustu

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte se změnou ústavy a zakotvením manželství jako svazku muže a ženy do jejího znění?
ano
55%
 
nesouhlasím s manželstvím pro homosexuální občany, ale takové otázky netřeba řešit změnou ústavy
20%
 
ne, šlo by o porušení práv sexuálních menšin
24%
 
nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 251)