Život s douškem smrti

Článek k zamyšlení / Marie Jandásková / 4. srpna 2016

Život se smrtí

„Alou, vy smrtelní,

dopity jsou džbány.

To platí pro pány,

Jako pro burany.“

(Sölle, D.: Mystika smrti, 2016, přebásnila B. Správcová)

Třikrát po sobě Bavorsko, jen jedenkrát Praha - Smíchov. Zatím. Před tím puč v Turecku, vražedný kamion v Nice. Desítky a stovky zraněných, mrtví. O zasažených rodinách, blízkých a přátelích obětí nemluvě. Společným jmenovatelem všeho není Islámský stát, šikanovaný jedinec nebo jedinec trpící depresemi. Zásadním jmenovatelem je strach, úzkost, ohrožení a SMRT.

Smrt (a umírání) je tím, co společnost, adorující mládí, zdraví, krásu a bohatství, tak usilovně vytlačuje na okraj, ba přímo ignoruje. A obzvláště dobře se jí to daří, pokud se stále ještě mře daleko. Tři sta mrtvých kdesi v Kábulu pro nás a naše myšlení rozhodně neskýtá takový otřes jako „několik jednotlivců“ nebo „pár desítek“ zavražděných Evropanů, v Evropě se nacházejících lidí. Má život Evropana snad větší cenu? Ne. Jde jen o nás, náš klid a (ne)bezpečí.

V okamžiku, kdy kmotřička smrt docela blizoučko obchází, kdy pohádkový smrťák nepěje glo-glo-glo-glória jen v telce, nemůžeme ne(vy)slyšet ono biblické „nevíte dne ani hodiny“ a nadále doufat (navzdory všudypřítomným civilizačním chorobám) ve smrt sešlostí věkem. Musíme jednat. Konečně s veškerou zodpovědností žít „tady a teď“, úplně se nasadit v přítomném okamžiku. Nést a unést jeho výzvu s plným vědomím a v dobrém svědomí. Duch se za nás přimlouvá.

 

Autorka vystudovala bohemistiku a učitelství 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Půjdete k volbám?
Ano
95%
 
Ne
5%
 
Ještě nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 19)