Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Prosíme podpořte provoz portálu Christnet.eu

Výběr Christnetu

Prosíme podpořte provoz portálu Christnet.eu

Vlastní zpráva / 24. 4. 2018 13:10

Děkujeme za Vaši finančí podporu provozu magazínu Christnet prostřednictvím transparentního účtu bez bankovních poplatků č. 2900316130/2010. aké nás můžete podpořit prostřednictvím aplikace Darujme.cz. Aktuálně jsou na účtu necelé čtyřitisíce korun, které nepokryjí náklady na měsíční provoz. Prosíme Vás tedy o podporu, abychom mohli začátkem května vyplatit odměny editorům a autorům článků. 

Ze světa

Kostnický koncil skončil před 600 léty. Odsoudil Husa i Jeronýma a ukončil papežské schizma

ČTK / 24. 4. 2018 9:09

Kostnický koncil skončil před 600 léty. Odsoudil Husa i Jeronýma a ukončil papežské schizma Rokovaly zde špičky tehdejší světské a církevní moci. Nikdy předtím se přitom na podobné akci nesešlo tolik účastníků a žádný z církevních koncilů netrval tak dlouho. Kostnický koncil, během kterého byl odsouzen a upálen Jan Hus a Jeroným Pražský, trval tři a půl roku a počet obyvatel městečka na březích Bodamského jezera se rozrostl z asi 8000 nejméně na trojnásobek. Koncil, který skončil před 600 lety, 22. dubna 1418, vyřešil 40 let trvající papežské schizma, nepovedlo se ale provést zásadní reformy církve. 

Domácí zpravodajství

Beranovy ostatky byly uloženy do hrobky. Biskup Malý přirovnal kardinála ke sv. Vojtěchovi

ČTK / 24. 4. 2018 8:55

Beranovy ostatky byly uloženy do hrobky. Biskup Malý přirovnal kardinála ke sv. Vojtěchovi V katedrále svatého Víta v Praze byly v pondělí ve 20:00 uloženy ostatky kardinála Josefa Berana, někdejšího pražského arcibiskupa a politického vězně dvou totalitních režimů. Podvečernímu uložení předcházela bohoslužba, kterou vedl pomocný pražský biskup Václav Malý.

Domácí zpravodajství

Lidé v Praze přivítali kardinála Berana po padesátiletém exilu

ČTK / 21. 4. 2018 15:52

Lidé v Praze přivítali kardinála Berana po padesátiletém exilu V Praze dnes věřící, zástupci církví i poutníci přivítali kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se do vlasti vrátily po téměř padesátiletém spočinutí v exilu. Úsilí o repatriaci ostatků dovršil letos na jaře svým povolením papež František, který k dnešnímu ceremoniálu zaslal českým věřícím dopis. Bohoslužbě ke cti sv. Vojtěcha, úzce spjatého s kardinálem Beranem, předsedal v poledne v katedrále sv. Víta pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Domácí zpravodajství

Smuteční procesí doprovází ostatky kardinála Berana do katedrály

ČTK / 21. 4. 2018 11:28

Smuteční procesí doprovází ostatky kardinála Berana do katedrály Procesí s ostatky kardinála Josefa Berana se po 10:00 vydalo ze Strahovské baziliky směrem na Hradčany. Rakev s ostatky veze pohřební vůz tažený šesti starokladrubskými vraníky, v zástupu jdou biskupové a další duchovní, maltézští rytíři, orlové, sokolové, rodina kardinála Berana, poutníci a zástupci akademické obce. Začal tak hlavní den slavnostního přivítání kardinála Berana ve vlasti.

Článek měsíce

Kázání o velrybě (a trošku o Grétě)

Martin C. Putna / 27. 10. 2019

Kraje

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
74%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
3%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
16%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
7%
 
(Počet hlasů celkem: 92)