Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Dokument papežské rady pro rodinu odmítá "soužití na hromádce"

Archiv zpráv / mam / Zenit / 22. listopadu 2000 1:00
Vatikán -

Na rizika spojená s legislativním zrovnoprávněním manželství a "faktických soužití" upozorňuje právě vydaný dokument Papežské rady pro otázky rodiny. Osmdesátistránkový dokument nazvaný Rodina, manželství a faktické soužití je výsledkem celosvětové studie provedené radou, jíž předsedá kolumbijský kardinál Alfonso López Trujillo. Studie vzešla z řady setkání, jež rada v posledních dvou letech uspořádala s mezinárodně respektovanými odborníky v oboru.

V souvislosti s vydáním dokumentu poukázal předseda rady na to, že mezi legislativně respektovaná "faktická soužití" dnes patří i dvojice osob téhož pohlaví, jimž má v některých zemích být umožněna i adopce dětí.

"Taková soužití ignorují či dokonce odmítají samotnou instituci manželství nebo ji přinejmenším odkládají do neurčité budoucnosti," dodal Trujillo. Vzhledem k tomu nejsou podle něj zahrnuty a chráněny podle manželského a rodinného práva a navozovaná srovnávání s manželstvím a rodinou představují legislativní vyprazdňování instituce manželství.

Dokument se nejprve zabývá sociálními aspekty faktických soužití, jejich základními prvky a motivy, které vedou k jejich ustavování. Poté se věnuje problémům jejich uznávání a právnímu srovnávání s rodinou založenou na manželském svazku. Rodinu rada považuje za sociální dobro a zamýšlí se rovněž nad povinností společnosti chránit základ rodiny, jímž je manželství. Uvádí rovněž základní pastorační kritéria pro orientaci křesťanských společenství.

Dokument je sice především určen lidem zodpovědným za pastorační práci církve, ale není psán jen pro ně. Trujillo vyjádřil naději, že rada svým slovem inspiruje i politiky a zákonodárce. Citoval v té souvislosti slova papaže: "Žádná lidská společnost si nemůže dovolit riskovat ochotu zpochybňovat podstatu manželství a rodiny!" Jak kardinál doplnil "podobná morální ochota může jen uškodit skutečným případům naléhavé potřeby pokoje mezi a společenství mezi lidmi. Je proto velmi naléhavé...nově objevit existenci základních a přirozených lidských a morálních hodnot..., které proto nemůže žádný jedinec, většina nebo stát stvořit, zničit, nebo měnit. Může jen pouze uznat, respektovat a podporovat. "

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)