Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Včera byla představena část nového českého překladu bible

Archiv zpráv / jpk / ČTK / 5. dubna 2006 2:00
Praha - Katolická církev pracuje na novém českém překladu bible. Vyjít by mohl zhruba do šesti let. Základem je text Václava Bognera vydaný v 70. letech 20. století pro liturgické účely. Církev představila nově přeloženou část Starého zákona - pět knih Mojžíšových.

"Katolická" bible se liší od všeobecně rozšířeného českého ekumenického překladu, respektive od podoby používané protestanty, zařazením některých dalších knih, takzvaných deuterokanonických, ale také některými jinými teologickými důrazy.

"Ekumenický překlad, práce týmu z několika církví, byl ve druhé polovině 20. století velký počin, některé věci však v něm byly zastřeny, aby se došlo ke kompromisu," řekl ČTK Pavel Lukeš z Karmelitánského nakladatelství. "Překlad je i interpretací textu," připomněl.

"Jsme vedeni snahou umožnit pestrost, ne prosadit jeden jediný překlad," poznamenal Lukeš. Česká biblická společnost se na projektu nepodílí.

Z francouzštiny se nezávisle na této iniciativě překládá už řadu let postupně takzvaná Jeruzalémská bible. V protestantském prostředí vznikl pod názvem Nová smlouva další český překlad Nového zákona a nyní se pracuje i na překladu Starého zákona - Staré smlouvy.

Vzniká rovněž Nová bible kralická - text navazující na překlad Jednoty bratrské vytištěný v 16. století v Kralicích na jižní Moravě a užívaný až do poloviny 20. století. Autoři v něm usilují zachovat ducha, sílu a krásu starého překladu - a podat současně co nejširšímu okruhu současných čtenářů srozumitelný text věrný originálu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 211)