Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Evangelická církev připomněla na včerejším semináři porušování lidských práv na Kubě

Archiv zpráv / juml / ČTK / 19. května 2006 2:00
Praha - K úkolům církví patří podle jejich představitelů i tlak na politiky, aby nezapomínali na lidská práva tam, kde jsou porušována. Vyplynulo to ze včerejšího semináře o Kubě jako výzvě pro evropskou a světovou ekumenu, který v Praze uspořádala Českobratrská církev evangelická.

Synodní senior Joel Ruml na tiskové konferenci řekl, že vedení církve bude působit na křesťanskou veřejnost a snažit se překonávat zahleděnost do hranic a problémů malé České republiky. Nevyloučil, že při jednání synodu církve v nadcházejících třech dnech padne také návrh uspořádat na pomoc křesťanům na Kubě finanční sbírku.

Čeští evangelíci zdůrazňují, že diktatura na Kubě je srovnatelná s tím, co zažili obyvatelé střední a východní Evropy v době takzvaného reálného socialismu. Neshodují se v tom však se Světovou radou církví (SRC), která Kubu vidí především jako rozvojovou zemi, kde je důležitější otázka sociální spravedlnosti než lidská práva.

Na Kubě už podepsalo petici na podporu demokratizačních procesů, obdobu československé Charty 77, na 24.000 lidí. Jsou nyní stíháni, 75 z nich je uvězněno, a to na 15 až 25 let v nelidských podmínkách, zaznělo na semináři.

Představitelé SRC podle českých evangelíků vidí na Kubě jen to, co jim tam ukáží při jejich oficiálních návštěvách. Hlasů upozorňujících v rámci SRC, že to není ta pravá Kuba, je ale prý málo.

Svou zkušenost s politikou SRC získal letos i jeden z českých delegátů únorového valného shromáždění, farář Radim Žárský. "Připravená rezoluce byla nesprávnou interpretací toho, co se na Kubě děje," řekl dnes novinářům. Snažil se prosadit jiný pohled, ale nebyl úspěšný. Poznamenal podle svých slov, že by potřeboval dlouhodobou přípravu a pracné hledání spojenců.

Česká Ekumenická rada církví přesto podle tajemnice Jitky Klubalové nechce podobné iniciativy na úrovni světového církevního grémia vzdát - naopak.

Na semináři podle faráře Miloše Rejchrta padly i konkrétní návrhy jak Kubáncům pomoci. Mohla by to podle něj být třeba malá tranzistorová rádia s krátkými vlnami. "Takhle chudí jako oni jsme nebyli, že bychom si nemohli pořídit rádia a poslouchat Hlas Ameriky," zavzpomínal Rejchrt, někdejší disident. Jak dodal, křesťanskou pomocí jsou i modlitby za konkrétní lidi, hlavně za vězněné.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
11%
 
Spíše ano
0%
 
Spíše ne
0%
 
Rozhodně ne
89%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 95)