Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na pouť do Staré Boleslavi přijelo několik tisíc lidí; Biskup Lobkowicz vtipkoval na Topolánkův účet

Archiv zpráv / kir / ČTK / 28. září 2006 2:00
Stará Boleslavi - Několik tisíc lidí přijelo dnes ve státní svátek do Staré Boleslavi u Prahy na národní svatováclavskou pouť. Nad relikvií, lebkou světce, sloužil mši u oltáře na Mariánském náměstí s dalšími českými a moravskými biskupy a desítkami kněží kardinál Miloslav Vlk. Mezi účastníky slavnostní římskokatolické bohoslužby doprovázené vojenskou hudbou a chrámovými sbory byl premiér Mirek Topolánek.

"Česko, nezapomeň, že jsi vybudované na křesťanských základech," řekl v promluvě ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Vyjádřil přesvědčení, že jedině v křesťanských hodnotách, z nichž nejdůležitější je vzájemná láska, lze objevit krásu lidského života a mezilidských vztahů.

Církevní hodnostář v té souvislosti parafrázoval slova národní hymny "zemský ráj to na pohled". Jak uvedl, česká země je zemským rájem, ale "jen na pohled": politici se nemohou a nechtějí dohodnout, bují nelaskavost v rodinách, z nichž se polovina rozpadá, šikana proniká z kasáren do základních škol... "Ať Bůh zůstává s touto krajinou," citoval pak slova známé písně z repertoáru zpěvačky Marty Kubišové.

Potřebu vzájemné součinnosti při úsilí za zlepšení života ilustroval Lobkowicz příkladem sedmi klíčů potřebných pro otevření klenotnice se Svatováclavskou korunou. Jeden z nich má i předseda vlády. Biskup rozesmál přítomné otázkou, zda Mirek Topolánek ví, kde klíč má.

V liturgii zazněly přímluvy za stát, za svět, za rodiny a za trpící a potřebné lidi. Apoštolský nuncius vyřídil pozdravy od papeže a popřál a požehnal všem Václavům včetně prezidenta republiky.

Podle České biskupské konference byly na náměstí při bohoslužbě dva až tři tisíce lidí. Duchovní a hudební program byl rozvržen od časných ranních hodin až do podvečera.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
10%
 
Spíše ano
0%
 
Spíše ne
0%
 
Rozhodně ne
90%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 96)