Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vyjádření ČBK k výzvě ministra Svobody "Nebojme se začít"

Archiv zpráv / ath / ČBK / 14. srpna 2007 2:00
Praha - Česká biskupská konference ve spolupráci s Ekumenickou radou církví pracuje na přípravě modelu budoucího financování církví. Pana ministra Svobodu vyzve k účasti na práci expertní komise, kde bude moci svůj návrh vysvětlit a srovnat svá čísla s čísly, která má k dispozici ČBK. " Jde o vážný problém, který není možné řešit bez poctivé práce skutečných expertů," zní prohlášení České biskupské konference k otevřenému dopisu, který v sobotu 11.8.2007 zveřejnil ministr Cyril Svoboda.

Jak se dále vyjádřil arcibiskup Graubner, stojí za povšimnutí, že ministr Svoboda "dělá návrh závažného ekonomického projektu, na němž závisí osudy mnoha lidí, a nezíská si podklady." Předseda ČBK proto upravuje data z dopisu a říká: "Z účastníků nedělních bohoslužeb v naší církvi je výdělečně činných 130 tisíc lidí a věřící už dnes dávají na provoz církve více než 600 milionů." V této částce jsou podle něj zahrnuty vlastní podíly na získání příspěvků k opravám kostelů, zařízení škol a provozu charit, i samostatné opravy kostelů, na něž stát i obce přispívají v republikovém průměru naprosto nedostatečně.

"Snad bychom měli vzít v úvahu, kde se nachází ta většina výdělečně činných katolíků, kteří nemají pražské platy. Snad bychom měli myslet na to, že jsou to právě tito lidé, kteří mají početnější rodiny, čímž dělají velkou službu vymírající společnosti, ale za cenu životního minima," podotýká též arcibiskup Graubner a dodává, že i bez zohlednění těchto aspektů by návrh Cyrila Svobody vynesl maximálně třetinu jeho výpočtu. Arcibiskup Graubner dodává, že se obává, aby věřící, nebyli ještě více finančně zatíženi ve srovnání s ostatními občany, všímá si i toho, že církevní památky, na které stát přispívá jen nedostatečně, jsou významnými objekty cestovního ruchu a vynášejí tak státu a společnosti mnohem více.

Církve berou tuto problematiku vážně a ve společné komisi ERC a ČBK pracují na společných návrzích. Pana ministra bude pozván k projednání jeho návrhu do komise expertů," uzavírá arcibiskup Graubner, předseda ČBK.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Spíše ne
10%
 
Ne
44%
 
(Počet hlasů celkem: 133)