Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vyjádření předsedy Ekumenické rady církví Pavla Černého ke včerejšímu nálezu Ústavního soudu

Archiv zpráv / juml / Vlastní zpráva / 14. listopadu 2007 1:00
Praha - Magazín ChristNet.cz obdržel od předsedy Ekumenické rady církví následující Vyjádření k nálezu ústavního soudu ze dne 13. litopadu ohledně sporné novely církevého zákona. Uveřejňujeme v plném znění:

Ústavní soud dne 13.11.2007 vyhlásil nález, ve kterém zamítl stížnost skupiny senátorů proti novele zákona o církvích a náboženských společnostech č. 495/2005. Dne 22.11.2005 poslanci přehlasovali senátní veto a přijali zmíněnou novelu, která obsahuje tytéž sporné části zákona o církvích a náboženských společnostech, které byly obsaženy již v původním znění zákona č. 3/2002 a v roce 2003 je zrušil Ústavní soud (nález č. 4/2003). Celý církevní zákon z roku 2002 byl tehdy tvořen bez partnerského dialogu s církvemi a ani při tvorbě novely nebylo přihlédnuto k názorům církví. Zmíněná část tohoto zákona se ukázala nejen nepřijatelnou pro církve, ale dokonce protiprávní z pohledu tehdejšího Ústavního soudu. Právními rozbory bylo tehdy doloženo, že sporné části církevního zákona odporují Listině základních práv a svobod. To také potvrdil Ústavní soud tím, že zmíněné pasáže o kontrole a zakládání nových církevních subjektů tehdy zrušil.

Nyní se Ústavní soud vyjádřil přesně opačně a ponechal novelu zákona v platnosti. Tento postup vzbuzuje obavy z politizace celého procesu a z jisté tendence omezovat náboženské svobody v naší zemi. Církvím se jeví jako nepřijatelné odtrhovat od jejich existence diakonie, charity a církevní školství. Sociální služba potřebným a vyučování jsou neoddělitelnou součástí života církve od dob Ježíšových. Nelíbí se nám, že úřednický aparát dostává do rukou nikoli pouze evidenci, ale rozhoduje o registraci těchto zařízení. Je zde potenciální možnost k rušení těchto zařízení a zamlžování církevního charakteru právnických osob založených církvemi ke službě.

Na základě historických zkušeností z doby totality se bráníme rozdělování života církve na „vyznávání víry“ a na „obecně prospěšnou činnost“. V pojetí křesťanských církví jdou vždy vyznávání víry a služba ruku v ruce. Nepřejeme si, aby docházelo k právnímu oddělování toho, co svou podstatou patří k sobě.

Pavel Černý, Praha 13.11.2007

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Zodpovídá ČBK za svoji nominantku do Rady ČT Hanu Lipovskou?
Ano
82%
 
Částečně
6%
 
Ne
9%
 
Ani náhodou
2%
 
(Počet hlasů celkem: 97)