Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

O tom, které víno lze označit jako mešní, rozhoduje církev

Archiv zpráv / ath / ČTK / 29. ledna 2008 1:00
Brno - Římskokatolická církev zastoupená Českou biskupskou konferencí má výlučnou pravomoc stanovit, které víno smí být označováno jako mešní, a její rozhodnutí nemohou přezkoumávat soudy. Představovalo by to nepřípustný zásah do autonomie církve. Rozhodl o tom dnes Nejvyšší správní soud (NSS). Verdikt ČTK poskytla mluvčí Sylva Dostálová.

Správní soud se zabýval kasační stížností společnosti Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž, která mešní víno v minulosti vyráběla a uváděla do prodeje. V roce 2006 však církev odmítla udělit soukromé firmě souhlas s označováním. Společnost se obrátila k Městskému soudu v Praze s tvrzením, že církev omezuje konkurenční soutěž. Soud žalobu zamítl s tím, že nemá pravomoc rozhodnutí biskupské konference přezkoumávat. Verdikt nyní zamítnutím kasační stížnosti potvrdil Nejvyšší správní soud.

Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž vedly v minulosti s olomouckým římskokatolickým arcibiskupstvím řadu soudních sporů. Arcibiskupství je ze 70 % vlastníkem konkurenční společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, která mešní víno vyrábí a prodává. Mešní víno se používá při římskokatolické liturgii jako symbol Kristovy krve. Musí být vyrobeno pouze z hroznů bez dalších příměsí a přidaného cukru. Církev si pro udělení souhlasu s označením vymiňuje podmínku, že nesmí mít pochybnosti o tom, zda výrobce bezpodmínečně a soustavně dodržuje správný výrobní postup, uvedla ČTK.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)