Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Reuters: Pro mnoho křesťanů v USA má Bůh přednost před hypotékou

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 2. října 2008 2:00

Chichago - Pro mnoho Američanů má smlouva s Bohem daleko větší váhu než jakýkoli světský závazek, včetně hypotéky. V době největší realitní krize od velké hospodářské deprese milionům Američanů hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Někteří hluboce věřící křesťané se mohou na ulici octnout kvůli tomu, že se za žádnou cenu nevzdají placení desátku, dobrovolného příspěvku církvi, píše agentura Reuters.

"Setkal jsem se s několika majiteli nemovitosti s hrozbou zabavení jejich domu na krku, kteří seděli přede mnou a říkali, že udělají cokoli pro to, aby svůj domov zachránili," říká Ozell Brooklin, ředitel atlantské pobočky neziskové organizace Acorn Housing poskytující poradenství lidem, kterým hrozí, že přijdou o dům. "Ale poté, co jsem s nimi prošel jejich měsíční výdaje a poslední položka, která zbyla, byl desátek, prohlásili, že si svůj dům nemohou dovolit a odešli," dodává.

O desátku se zmiňuje Starý zákon. Izraelité platili daň ze svých výpěstků a podporovali díky ní kněží a chudé a financovali z ní náboženské svátky.

Kalifornská výzkumná firma Barna Group ve studii zveřejněné letos v dubnu odhadla, že pět procent všech Američanů v roce 2007 platilo desátky. Největší část, 24 procent, odevzdávali své církvi evangelíci.

"Coby rození křesťané jsou přesvědčeni, že jsou spaseni a placením desátků vyjadřují svoji vděčnost Bohu," vysvětluje George Barna. "Ekonomika je zajímá, ale nevěří tomu, že vláda je Bohem určena k tomu, aby přinášela všechna řešení," dodává.

Roger Oldham, člen výkonného výboru šestnáctimilionové Jižní baptistické konvence - po katolické církvi největší křesťanské církve ve Spojených státech - říká, že platit desátek je zásadní osobní závazek. "Je to prostě fakt, že tady, stejně jako v jiných křesťanských kulturách, najdete lidi, pro něž je smlouva s Bohem na prvním místě," uvedl. "A tato smlouva s Bohem pro ně znamená víc než jejich vlastní domov," dodal.

Neziskové organizace v celých Spojených státech tvrdí, že placení desátků u některých majitelů domů, kterým hrozí vyvlastnění, je skutečným problémem, ale na druhou stranu je o tomto fenoménu k dispozici málo informací, protože mnoho realitních konzultantů má instrukce se o tomto citlivém tématu nebavit. "Můžete jim říkat, že desátek mohou platit jinou formou, třeba dobrovolnickou prací," říká Bathsheba Wyattová-Draperová, konzultantka z neziskové společnosti NHS Chicago. "Ale když na to zareagují špatně, musíme to nechat být," konstatuje.

Podle odborníka na nemovitosti Miltona Sharpa, pracujícího pro společnost NeighborWorks, jež zastřešuje 230 neziskových organizací, je pro mnoho dlužníků desátek něco povinného, nikoliv jen jeden z výdajů, který se dá škrtnout.

Podle poradců z této oblasti jsou nejčastěji těmi, kdo řeší dilema, zda desátek platit či ne, lidé z nízkopříjmových skupin. Linda Ingramová z nevládní organizace v St. Louis v Missouri vypráví, že jednou z jejích klientek byla osmašedesátiletá žena, pro kterou si její dcera vzala hypotéku ve výši 62.000 dolarů (1,03 milionu korun). Když dcera letos na jaře přestala platit splátky, spadly na ni, protože její jméno stálo ve smlouvě. Aby mohla splácet 500 dolarů měsíčně, stála před rozhodnutím, zda přestat platit desátek evangelické církví, který činil asi 200 dolarů měsíčně. Žena si zvolila, že bude raději platit církvi a o dům přišla. "Před třiceti lety jsem udělala smlouvu s Bohem a od té doby platím," říká tato křesťanka, která si nepřála zveřejnit své jméno. "Nic mě nepřinutí k tomu, abych to vzdala. Vztah s Bohem je pro mě na prvním místě," prohlašuje. Na otázku, proč nechce prozradit své jméno, odpověděla: "Nechci, aby si lidé o mně mysleli, že jsem blázen."

Jiní věřící majitelé domů, kteří se ocitli na mizině, také nechtějí moc mluvit. John Tiemstra, profesor na křesťanské Kalvínově vysoké škole v Michiganu říká, že to není nic překvapivého. "Mezi konzervativními křesťany je hluboce zakořeněné přesvědčení, že osobní finance jsou jejich čistě soukromou záležitostí," říká.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Spíše ne
10%
 
Ne
44%
 
(Počet hlasů celkem: 133)