Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Brně vzniká inscenace o blahořečené řeholnici popravené nacisty

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 2. května 2009 2:00

Brno - Brněnští divadelníci dokončují novou inscenaci o blahořečené řeholnici Marii Restitutě, kterou za druhé světové války popravili nacisté. Představení připravuje Divadlo Feste v cyklu původních her o hledání identity jedince i národa. Dějištěm premiéry bude 4. května kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích, řekla ČTK Klára Mišunová z produkce divadla.

Marie Restituta, vlastním jménem Helena Kafková, pocházela z Brna. Za války pracovala v Rakousku jako sálová sestra v nemocnici. Jeden z lékařů ji udal gestapu, protože přepsala nemocnému vojákovi protihitlerovskou říkanku. V roce 1943 ji nacisté pro výstrahu církvi popravili gilotinou. Papež Jan Pavel II. ji v roce 1998 blahořečil.

Divadelní hra sepsaná Jakubem Mackem a Pavlem Gejgušem se odehrává ve vězení pro odsouzené na smrt. "V příběhu se držíme posledního období života Marie Restituty a hledáme paralely, které by mohly být obecněji srozumitelné. Nechceme, aby vypadala jako světice z pastelového obrázku se sepjatýma rukama. Byla to především sestra, která musela dřít, člověk z masa a kostí," uvedl Gejguš, jenž je zároveň režisérem.

"Ptáme se na to, zda Marie Restituta pochybovala o své víře v cele těsně před smrtí, podobně jako v Novém zákoně zapochyboval Ježíš v Getsemanské zahradě," doplnil Gejguš. Nezvyklý prostor chrámu prý dodá inscenaci zvláštní atmosféru. V představení účinkují Bára Milotová a Jan Grundman.

Inscenace Marie Restituta - Nemocnice na kraji říše je pátým představením Divadla Feste v cyklu Identita. Pozornost odborného tisku vzbudily například inscenace Osmdesátdevět - Trenažér jedné revoluce a Havel píše Husákovi. Část své produkce uvádějí divadelníci ve spolupráci s Národním divadlem Brno.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
12%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
53%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 137)