Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kardinál Vlk bude v Liberci sloužit mši v esperantu

Archiv zpráv / ath / APHA / 13. července 2009 2:00
Liberec - V neděli 19. července 2009 se kardinál Miloslav Vlk zúčastní Mezinárodního kongresu esperantské mládeže v Liberci. Pražský arcibiskup, který sám esperanto ovládá, bude v tomto jazyce celebrovat mši svatou v arciděkanském kostele sv. Antonína v Liberci.

Kardinál Vlk patří spolu s arcibiskupem Otčenáškem k nejznámějším esperantistům u nás. Sloužit mši svatou v esperantu nebude pražský arcibiskup poprvé. Vést mši svatou v esperantu je umožněno od roku 1990, kdy bylo esperanto jako jediný umělý jazyk vatikánskou Kongregací pro bohoslužbu a svátosti oficiálně zařazeno mezi liturgické jazy­ky. V esperantu pravidelně zdraví věřící o Velikonocích a Vánocích také papež.

Esperanto ani latina dnes není fakticky používána jako univerzální jazyk. Zatímco ještě v roce 1999 promlouval na synodě biskupů litevský kardinál latinsky, na loňském Synodním jednání XII. řádného generálního shromáždění Synody biskupů se oficiálně hovořilo v italštině, angličtině, španělštině, francouzštině a němčině, informuje Arcibiskupství pražské.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
12%
 
Spíše ano
0%
 
Spíše ne
0%
 
Rozhodně ne
88%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 82)