Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Petrov poškodila bouře, hodiny neodbíjí "brněnské poledne"

Archiv zpráv / ath / ČTK / 23. července 2009 2:00
Brno - Kvůli prudkým bouřkám přišlo Brno přechodně o jednu ze svých zvláštností - poledne odbíjené na věži katedrály na Petrově už v 11:00 hodin. Bouřka minulý týden poškodila stroj ovládající věžní hodiny chrámu sv.Petra a Pavla. Od té doby hodiny nejdou a neodbíjejí ani "brněnské poledne", potvrdila ČTK Martina Jandlová z brněnského biskupství.

Bouře utrhla také srdce jednoho ze zvonů. Není zřejmé, za jak dlouho se podaří stroj i zvon vrátit do původního stavu. Na opravu se hledají sponzoři, protože finanční náklady jsou vyčísleny na několik desítek tisíc korun, uvedla Jandlová.

Tradice "brněnského poledne" vznikla za třicetileté války. Brno se tehdy bránilo švédským vojskům generála Torstensona, který se podle pověsti ráno zavázal, že pokud nedobude město do poledne, odtáhne. Byl velmi blízko úspěchu, a proto se obránci uchýlili ke lsti a z chrámu na Petrově odzvonili poledne už v 11:00. Švédové skutečně odtáhli a ze lsti se stala dodnes udržovaná tradice.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 364)