Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Petrov poškodila bouře, hodiny neodbíjí "brněnské poledne"

Archiv zpráv / ath / ČTK / 23. července 2009 2:00
Brno - Kvůli prudkým bouřkám přišlo Brno přechodně o jednu ze svých zvláštností - poledne odbíjené na věži katedrály na Petrově už v 11:00 hodin. Bouřka minulý týden poškodila stroj ovládající věžní hodiny chrámu sv.Petra a Pavla. Od té doby hodiny nejdou a neodbíjejí ani "brněnské poledne", potvrdila ČTK Martina Jandlová z brněnského biskupství.

Bouře utrhla také srdce jednoho ze zvonů. Není zřejmé, za jak dlouho se podaří stroj i zvon vrátit do původního stavu. Na opravu se hledají sponzoři, protože finanční náklady jsou vyčísleny na několik desítek tisíc korun, uvedla Jandlová.

Tradice "brněnského poledne" vznikla za třicetileté války. Brno se tehdy bránilo švédským vojskům generála Torstensona, který se podle pověsti ráno zavázal, že pokud nedobude město do poledne, odtáhne. Byl velmi blízko úspěchu, a proto se obránci uchýlili ke lsti a z chrámu na Petrově odzvonili poledne už v 11:00. Švédové skutečně odtáhli a ze lsti se stala dodnes udržovaná tradice.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
76%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
2%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
8%
 
(Počet hlasů celkem: 119)