Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Blahoslaven maďarský biskup umučený za komunismu

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 1. listopadu 2009 1:00

Vatikán - V Maďarsku bylo dnes blahoslaven biskup Zoltán Meszlényi, který byl v roce 1951 umučen v žaláři tehdejšího stalinistického režimu. "Je to první maďarská oběť stalinských represí z řad duchovních, která byla prohlášena za blahoslavenou," řekl při bohoslužbě v Ostřihomi primas maďarské katolické církve kardinál Péter Erdö.

Meszlényi převzal vedení maďarské katolické církve po kardinálu Józsefu Mindszentym, který byl jako rozhodný odpůrce komunistického režimu v roce 1948 uvězněn. Meszlényi pak věřící žádal, aby zůstali Mindszentymu věrni, a za rok byl odvezen do pracovního tábora, kde podlehl mučení. Jeho smrt byla oznámena až o tři roky později a jeho popel byl tajně pohřben v ostřihomské katedrále až v roce 1966.

Jeho blahoslavení schválil letos v létě papež Benedikt XVI. Je podán i návrh na blahoslavení kardinála Mindszentyho. Ten byl v roce 1949 odsouzen na doživotí. V roce 1956 byl omilostněn. Po potlačení maďarského povstání se ale musil ukrýt na americkém velvyslanectví, kde strávil patnáct let, než mu bylo povoleno odejít do Vatikánu, kde v roce 1975 zemřel.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jaký způsob slavení bohoslužeb je Vám v nouzovém stavu nejbližší?
Sleduji přenosy v televizi
23%
 
Poslouchám rádio
5%
 
Sleduji bohoslužby pasivně přes internet
24%
 
Zapojuji se přímo do on-line živých přenosů
12%
 
Máme vlastní rodinné bohoslužby
23%
 
Dávám si od církve a modlení konečně pokoj
13%
 
(Počet hlasů celkem: 621)