Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Papež odmítl výzvu k neposlušnosti rakouských kněžích

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 5. dubna 2012 2:00

Vatikán - Benedikt XVI.Papež Benedikt XVI. dnes odsoudil výzvu k náboženské neposlušnosti, kterou iniciuje od loňského roku skupina rakouských kněžích ve snaze reformovat římskokatolickou církev. Zároveň u příležitosti mše na Zelený čtvrtek ve Svatopetrské katedrále ve Vatikánu upozornil, že takové snahy tolerovat nebude.

Podle papeže je úsilí části rakouského duchovenstva o to, aby byly svěceny ženy na kněží či aby rozvedení lidé a protestanti mohli k svatému přijímání, pouze projevem zoufalství. Projev neposlušnosti vůči náboženským autoritám není vhodnou cestou pro obnovu církve, která "se nachází často v dramatické situaci", podotkl Benedikt XVI., který se právě vrátil z Kuby, kde naopak projevy svobodného myšlení vůči kubánskému komunistickému režimu podpořil.

„Je neposlušnost cestou k obnově církve? Chceme věřit autorům této výzvy, kteří tvrdí, že jsou podněcováni starostí o církev a že jsou přesvědčeni o nezbytnosti čelit pomalosti institucí drastickými prostředky, aby otevřeli nové cesty a pozvedli církev na úroveň dnešní doby. Je však neposlušnost opravdu cestou? Je možné v tom zaznamenat nějaké připodobnění se Kristu, které je předpokladem opravdové obnovy anebo jde spíše o zoufalý podnět učinit něco k přetvoření církve podle vlastních tužeb a idejí? Copak Kristus nepoopravil lidské tradice, které hrozily zadusit Boží slovo a Boží vůli? Ano, učinil to, aby znovu probudil poslušnost vůči pravé vůli Boží, Jeho vždy platnému slovu. Ležela Mu na srdci pravá poslušnost oproti libovůli člověka,“ řekl Benedikt XVI. v dnešním kázání při ranní liturgii svěcení olejů jehož český překlad zveřejnilo Radiovaticana.cz.

Jen muži?

Papež dnes připomněl, že jeho předchůdce Jan Pavel II. potvrdil zákaz svěcení žen na duchovní jako součást Boží podstaty církve. Ta dlouhodobě argumentuje tím, že Ježíš Kristus měl za apoštoly pouze muže, což kritici ale označují pouze za zvyk poplatný společenským zvykům tehdejší doby.

Hnutí zvané Iniciativa kněží, které se ozvalo poprvé loni v červnu, má prý ve svých řadách 400 ze 4000 katolických kněží v Rakousku. Bouřící se duchovní, kteří kritizují podle jejich názoru totalitní poměry v církevní hierarchii a kteří odsoudili také nesmlouvavý postoj Vatikánu k homosexuálům a k tomu, aby kněží mohli ženit, se setkali s vřelým ohlasem u rakouských obyvatel. Církev se ale k jejich iniciativě stavěla odmítavě.

Římskokatolická církev dlouhodobě čelí krizi důvěry zejména v západních zemích, kde je znatelný úbytek věřících. I rakouské katolické církvi uškodilo v roce 2010 odhalení, že v katolických institucích došlo k řadě případů sexuálního zneužívání mladistvých. Od té doby opustilo církev na 145.000 Rakušanů. Jasná většina z 8,5 milionu obyvatel země se však podle oficiálních statistik dále hlásí ke katolicismu.

Foto: Thepapalvisit.co.uk

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)