Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Šebek: Odvolání biskupa se děje v závažných kriminálních případech nebo ohrožení autority církve

Archiv zpráv / vlu / Vlastní zpráva / 2. července 2012 2:00

Trnava - Nečekané odvolání trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka vzbuzuje řadu otazníků. Podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu české akademie věd je odvolaní arcibiskupa výjimečnou záležitostí a to nejen ve střední Evropě, uvedl to pro slovenský server Pravda.sk.

"Odvolání z biskupského úřadu se děje buď v závažných kriminálních případech, anebo v případech, kdy je ohrožena autorita církve. Nejsem si jistý, zda v případě arcibiskupa Bezáka k něčemu takovému došlo," uvádí s tím, že chyběly i signály, které by hrozbu odvolaní avizovaly. Sám si proto vysvětluje konaní papeže spíš jako reakci na vnitřní tlak v církevní hierarchii, za kterým by mohli stát kardinál Tomko působící ve Vatikáně či Bezákův předchůdce Ján Sokol."

Šebek pro Pravdu.sk uvedl, že Bezák byl přesně typem člověka, jakého současná církev potřebuje. "Měl reformní a liberální přístup k církevním záležitostem, a jeho odvolání je určitě nepříjemná informace," dodal. 

Jako těžko vysvětlitelný krok vnímá situaci i katolický kněz a teolog Karol Moravčík. "Čeká se na vysvětlení. Ani v skandálech sexuálního typu nebývají biskupové jen tak odvoláni, ale většinou sami pod nátlakem odstupují. V Rakousku si nedávno v některých případech vyžádali odvolaní biskupů samotní věřící kvůli jejich ignoranci, zakrývání prohřešků či rozpory mezi myšlením věřících a konáním biskupů. Trvalo to však celé roky a Vatikán je neodvolal, dokud se sami nezkompromitovali, až potom je požádal, aby odstoupili," řekl Moravčík.

Tiskové středisko slovenské biskupské konference na celou situaci zatím reagovalo jen krátkým oznámením, ve kterém rozhodnutí papeže přijalo: "Rozhodnutí Svatého Otce přijímáme v duchu víry a synovské poslušnosti a prosíme Pána o požehnaní pro Církev na Slovensku."

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 875)