Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Nové biskupství na Vysočině spíš nebude, míní kardinál Duka

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 16. srpna 2012 2:00

Žďár nad Sázavou - Kardinál Dominik Duka nedává Vysočině velké šance na to, že bude mít své biskupství. Česko má vzhledem k počtu obyvatel a katolíků biskupství dostatečný počet, řekl dnes ČTK na celostátním setkání katolické mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Duka ale upozornil na to, že rozhodnutí o vzniku nového biskupství není v jeho kompetenci.

S myšlenkou na vznik biskupství nedávno přišli někteří katoličtí intelektuálové z kraje. Vadí jim, že území patřící mezi regiony s nejvyšším podílem věřících v zemi je rozděleno do čtyř diecézí. Rozhodnutí o vzniku biskupství náleží Vatikánu.

Volání věřících z Vysočiny po větší pozornosti biskupů podle Duky legitimní je. "Tady si myslím, že spíš bychom my jako biskupové měli říci, že budeme věnovat větší pozornost té části diecéze, která se nalézá v Kraji Vysočina a budeme zde častěji přítomni," řekl. Stížnosti věřících z Vysočiny, že na ně biskupové zapomínají, zná Duka sám z doby, kdy byl hlavou královéhradecké diecéze, pod niž část kraje také spadá. Podle Duky ale zřízení nového biskupství není snadné, což ukazují i příklady z Polska. Dodal, že je to také o personálním zabezpečení a o finančních prostředcích.

Skupina katolíků z kraje, mezi které patří například krajský předseda TOP 09 Jiří Blažek, se už kvůli novému biskupství obrátila s žádostí o slyšení na Českou biskupskou konferenci. Napsali o tom i papeži Benediktu XVI. Zástupce této iniciativy Tomáš Zdechovský dnes uvedl, že tento týden přišel organizátorům výzvy dopis z České biskupské konference. V něm se píše, že členové konference se tímto problémem budou zabývat v říjnu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)