Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Schwarz: Majetkové vyrovnání s církvemi výrazně podpoří růst české ekonomiky, stát vydělá 28 miliard

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 30. srpna 2012 2:00

Praha - Majetkové vyrovnání s církvemi v budoucnu výrazně podpoří růst české ekonomiky. Čistý výnos návrhu pro státní rozpočet bude v příštích padesáti letech 28 miliard korun. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Schwarz. Podle mluvčího vlády Michala Schustera prezentoval ekonom svůj pohled na vládní návrh, nikoliv postoj celé NERV.

"Církevní narovnání vzhledem k investicím do majetku bude velmi výrazný prorůstový faktor pro českou ekonomiku," řekl Schwarz. Upozornil na to, že církve budou platit daň z nově nabytých pozemků a nemovitostí. Investovat navíc budou do jejich provozu. Církve podle něj mohou provozovat například hospice, či speciální zdravotní zařízení, tedy věnovat se činnostem, po kterých je vysoká společenská poptávka a stát na ně nemá dost peněz.

Podle Schwarze, který se věnoval přípravě majetkového vyrovnání s církvemi v době, kdy návrh chystal sociálnědemokratický ministr kultury Pavel Dostál, nynější vláda nabízí církvím o zhruba 550 milionů korun méně, než je částka se kterou dříve kalkulovala vláda ČSSD. Zdůraznil také to, že stát při schválení majetkového vyrovnání nebude od roku 2043 ze státního rozpočtu církvím pomáhat a od roku 2055 přinesou církevní restituce čistý příjem pro stát.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, který po vetu levicového Senátu čeká rozhodující hlasování ve Sněmovně, počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opoziční ČSSD ostře kritizuje způsob restitucí a výši finanční kompenzace. Vládní návrh ve své kampani označuje i za dar církvím.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)