Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Katolická církev v Německu odmítá sloužit lidem, kteří se vyhýbají placení církevní daně

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 22. září 2012 2:00

Berlín - Katolická církev v Německu odmítá poskytovat církevní pohřby a jiné obřady lidem, kteří neplatí církevní daň. Rozhodnutí německým biskupům posvětil i Vatikán, informovala agentura Reuters.

Církve v Německu žijí z výnosu speciální církevní daně. Tu platí lidé, kteří se k nějaké konfesi přihlásí. Pokud na místním finančním úřadě prohlásí, že svou církev opouštějí, jsou nadále placení daně zproštěni.

Sazba této daně tvoří osm nebo devět procent z odvodu daně z příjmu fyzických osob. Římskokatolická církev přitom v posledních letech přišla o mnoho svých věřících. Nejvíc odchodů, více než 180.000, zaznamenala v roce 2010, kdy vrcholil skandál kolem pedofilních kněží.

Němečtí biskupové ve zvláštním dekretu odchody z církve označili za "vážné pochybení" a sestavili dlouhý seznam církevních činností, z nichž by měli být neplatiči církevní daně vyloučeni. "Tímto dekretem dáváme najevo, že církev nelze opustit jen částečně," uvedla v prohlášení biskupská konference. "Není možné oddělovat církevní duchovní komunitu od církve jako instituce," prohlásili kněží.

Podle oficiálních statistik katolická církev díky dani v roce 2010 získala pět miliard eur (124 miliard korun), protestantské církve 4,3 miliardy.

Němečtí biskupové připustili, že v minulosti nebylo dostatečně důrazně vysvětlováno, jaké důsledky může opuštění církve mít. Někteří katolíci přitom zůstávají aktivními ve svých farnostech a jsou jim poskytovány církevní pohřby, i když předtím neplatili církevní daň.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 887)