Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Farář Berka: Svatý Kopeček se po mém odchodu lidem neuzavře

Archiv zpráv / toz / ČTK / 24. září 2001 2:00
Olomouc - Duchovní Jakub Berka z fary na Svatém Kopečku u Olomouce, kterého vedení řádu premonstrátů odvolalo, nesdílí obavy tamních lidí, že se farnost po jeho odchodu veřejnosti uzavře. Farář, který poutní místo otevřel i nevěřícím, bude od začátku října působit v Milevsku na Písecku. Na Svatém Kopečku jej nahradí Dominik Doubrava z Jihlavy.

První zprávy totiž svědčily o tom, že P. Berka byl odvolán kvůli své přílišné otevřenosti vůči nevěřícím. P. Berka to ale ve vyjádření pro Radio Proglas, které máme k dispozici, popřel.

Opat strahovského kláštera Michal Josef Pojezdný ČTK již dříve řekl, že Berka odchází v rámci běžných přesunů mezi jednotlivými farnostmi podle potřeb církve. Odmítl názor, že by duchovní odcházel z jiných důvodů. Místní obyvatelé jsou ale přesvědčeni, že farář doplatil na svou otevřenost a pořádání četných kulturních akcí.

"V žádném případě nehrozí, že by se Svatý Kopeček po mém odchodu uzavřel. Svého nástupce osobně znám a jsme přátelé. Styl poutního místa bude zachován. Možná, že ne v takové míře, jak jsem to dělal já. Dominik Doubrava je však starší a zkušenější a věřím, že dá poutnímu místu naopak hloubku," řekl dnes ČTK farář Berka. Také on nesouhlasí s domněnkami, že odchází kvůli své otevřenosti a kulturním aktivitám.

Vedení svatokopecké fary obměnil řád premonstrátů po devíti letech. Duchovní Jakub Berka během svého působení zažil na známém poutním místě návštěvu papeže Jana Pavla II. Svatý Kopeček se za jeho přítomnosti stal také vyhlášeným kulturním centrem. Dveře do svatokopecké baziliky Navštívení Panny Marie byly otevřeny také například pro romské poutě.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)