Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Novým dočasným správcem husitské církve se stal biskup Štěpán Klásek

Archiv zpráv / juml / Vlastní zpráva / 26. června 2005 2:00

Praha - Církevní zastupitelstvo Československé církve husitské včera v podvečer jmenovalo biskupa královéhradecké diecéze Štěpána Kláska dočasným správcem církve, který má podle stanov "všechna práva a povinnosti patriarchy". Uvedla to ČTK s odvoláním na mluvčí církve Hanu Tonzarovou.

Podle  dnes už bývalého  patriarchy Schwarze církev neřeší své skutečné problémy - údajnou neschopnost oslovit veřejnost, vymírání náboženských obcí, drastické snížení počtu křtů - a hřeší na "podnikatelskou činnost managamentu, která by v jiných organizacích pravděpodobně nebyla možná".

Naproti tomu pražský biskup církve Karel Bican na to v prohlášení pro ČTK reagoval tím, že překážkou obnovy církve byl právě Schwarz. "Jeho rezignace napomůže ke zklidnění vnitřního napětí a obnově důvěryhodnosti církve vůči vlastním věřícím i celku společnosti," uvedl.

Kvůli dění v husitské církvi držely hladovku tři Schwarzovy stoupenkyně. Jeho asistentka Jolana Hršelová pro ČTK včera řekla, že spolu se svou kolegyní Janou Tomicovou ukončila hladovku už v pátek, aby byly na sobotním sněmu v dobré kondici.

Třetí hladovkářka, Milada Tomešová, ČTK potvrdila, že v protestu bude pokračovat i po patriarchově odstoupení. "Tady se odehrálo něco naprosto bezprecedentního," prohlásila. O patriarchovi se údajně hlasovalo dopoledne ještě před zahájením samotného sněmu, než stačili dorazit všichni delegáti a sněm prý nebyl reprezentativní.

Sám Schwarz ale ČTK řekl, že drtivá většina delegátů byla přítomna. V pořadu Události ČT Schwarz rovněž uvedl, že při hlasování o tom, zda má kajícnou bohoslužbu sloužit emeritní pariarcha Josef Špak (a ne Schwarz), "se zvedl les rukou, bylo to pro mě neklamným znamením, že nadešla ta chvíle, kdy bych měl rezignovat na svou funkci“

Pořad Události ČT z 25.6. se zpravodajstvím z husitského sněmu najdete na adrese:

http://www.ct24.cz/vysilani/?rychlost=normal&typ=asx&id=63800&datum=&porad=

(S použitím materiálů ČTK)

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1307)