Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

V Česku umírá více kněží, než je jich vysvěceno

Archiv zpráv / juml / ČTK / 24. června 2006 2:00
Praha - Kardinál Miloslav Vlk udělil dnes v katedrále sv. Víta třem mužům kněžská svěcení. Od této chvíle již mohou samostatně sloužit mše. V pražské katolické arcidiecézi je zhruba 250 duchovních, ale podle arcibiskupství jich víc umírá, než je nově vysvěcených.

Katolických kněží je v Česku více než 1800, desetinu z nich ovšem tvoří jako výpomoc Poláci. I tak je řada farností spravována dojíždějícím duchovním, který má na starost provoz v několika kostelech, ve více obcích.

"Když kněz v místě nebydlí, jeho přítomnost tam chybí, kontakt s farníky je horší," řekl ČTK duchovní, který s tím má osobní zkušenost.

V pražské arcidiecézi, tedy v metropoli a ve středních Čechách, je zhruba 250 katolických farností, ale přímo spravována, tedy obsazena, jich je polovina - zhruba sto čtyřicet. Už dva roky pokračuje reorganizace duchovní správy, slučování farností.

Dva až tři každoročně - většinou v červnu - nově vysvěcení duchovní jsou v arcidiecézi v poslední době stabilním počtem. Na Moravě jich bývá víc, v celé republice tak jde přibližně o tři desítky kněží ročně.

Do duchovní správy po dnešním vysvěcení odejdou Benedikt Tomáš Hudema, redemptorista ze Svaté hory Petr Augustin Beneš a někdejší ekolog Matúš Kocian. Všichni tři, již třicátníci, prodělali podle zdroje z arcibiskupství zajímavou cestu ke kněžství, všichni tři mají předchozí zkušenosti "s tímto světem". Církev to vidí jako výhodu.

V semináři se scházejí mladí muži různých osudů, někteří přicházejí na fakultu studovat i rovnou po maturitě, ale ukazuje se trend, že se na dráhu duchovního častěji vydávají muži původně s civilním vzděláním a praxí v nějakém oboru. Součástí formace dnes vysvěcených tří kněží byl i pobyt v zahraničí - dva studovali v Římě, jeden na Slovensku.

Dnešní slavnosti, při níž se začlenili do kněžského společenství, předcházelo loni na podzim jejich jáhenské svěcení. Jako všichni jáhnové působili i tito začínající duchovní v některé farnosti pod vedením zkušeného kněze. Než dostanou na starost vlastní farnost, budou nyní ještě po dva roky po boku některého staršího duchovního farními vikáři neboli kaplany.

Čeká je dlouhá služba. V katolické církvi je pravidlem, že faráři neodcházejí do důchodu, ale že pracují a slouží, dokud mohou, tedy doslova "do roztrhání".

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)