Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Lauderovy školy při Židovské obci v Praze oslaví 10 let obnoveného židovského školství

Archiv zpráv / ath / ČTK / 16. srpna 2007 2:00
Praha - Desetileté výročí oslaví na počátku školního roku Lauderovy školy při Židovské obci v Praze. Jediná židovská základní škola a židovské gymnázium v Česku navázaly v roce 1997 na tradici vzdělávání, která byla přerušena druhou světovou válkou. Historii připomene putovní výstava Židovské školství, která bude mít 3. září vernisáž, informovali ČTK zástupci školy.

Lauderovy vzdělávací instituce tvoří základní škola Gur Arje (Lvíče) a gymnázium Or Chadaš (Nové světlo). Do obou škol se mohou hlásit i děti z jiných než židovských rodin, musejí však respektovat židovské náboženské a kulturní tradice. K výuce patří i hodiny hebrejštiny a judaismu a stravování v jídelně s košer stravou. Podle ředitelky školy Kateřiny Dejmalové by měli mít zájemci o docházku respekt k menšinám obecně. Školy navštěvuji děti, které mají židovské kořeny, skutečně ale ortodoxních je jen pár, tvrdí Dejmalová. Do školy chodí také děti židovských rodin například z Izraele, Ruska a USA.

Podle Dejmalové je otázkou, zda by se v Česku naplnily i další židovské školy, například v Praze podle ní tvoří velkou část židovské populace starší lidé, kteří přežili holokaust. Myslí si, že základní školy by měly smysl třeba v Plzni nebo Brně, kde je také početná židovská komunita.

Výstava o židovském školství, která bude v Lauderových školách k vidění 14 dní, připomene tradici židovského vzdělávání od starověku po současnost. Expozici už loni představilo Židovské muzeum v Praze, nyní byla upravena na putovní a z Prahy zamíří do dalších měst.

Základní škola Gur Arje vznikla před deseti lety za přispění nadace nynějšího předsedy Světového židovského kongresu Ronalda Laudera. Do první třídy nastoupilo 13 dětí. O dva roky později přibylo gymnázium. Za deset let vyšlo z pěti devátých tříd 60 dětí, na gymnáziu odmaturovalo 78 studentů. Podle údajů školy se 85 procent absolventů dostává na vysoké školy.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)