Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

V Benešově již tradičně oznámí příchod adventu roráty

Archiv zpráv / juml / ČTK / 30. listopadu 2007 1:00
Benešov - Kostelem sv. Mikuláše v Benešově po roce opět zazní tradiční barokní roráty. Jde o skladbu zpívanou lidmi za doprovodu varhan a orchestru, která je součástí mše. Poprvé se bude hrát 2. prosince, kdy ohlásí příchod adventu, a potom ještě následující tři neděle, řekl dnes ČTK za organizátory Josef Zemánek.

"Snažíme se udržet tradici, lidé mají o roráty pořád zájem," dodal. Začátky mše budou v 08:00. Výjimkou bude 16. prosinec, kdy ji bude živě přenášet televize, a začne proto v 10:30.

Původ skladby je třeba hledat zřejmě na přelomu 17. a 18. století ve Španělsku. Tamní misionáři ji pak jako takzvanou mariánskou poutní píseň přinesli na Svatou Horu u Příbrami. Její melodie utkvěla v paměti návštěvníků z Benešova, kteří ji pak dotvořili a doplnili českým textem. Melodie se dostaly až na benešovský kůr a místní varhaníci z nich vytvořili mši.

V Benešově píseň zpočátku zpívali jen zpěváci z kostelního kůru za doprovodu varhan. Na konci 19. století se k nim přidaly smyčce, později celý orchestr a nakonec se zapojili návštěvníci kostela. V orchestru vedle sebe zasednou amatérští i profesionální hudebníci.

Benešovské roráty měly obrovskou tradici i za komunismu. Do města se na ně v předvánočním čase sjížděly desítky lidí z širokého okolí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)