Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Šindelem obložený kostel v šumavském Srní prochází rekonstrukcí

Archiv zpráv / MiH / Vlastní zpráva / 22. prosince 2012 1:00

Srní (Klatovsko) - Jeden z architektonických pokladů Šumavy, kostel Nejsvětější Trojice v obci Srní, se dočkal rekonstrukce. Týká se především šindelového obložení, které je typické pro tzv. horské kostely, které se dodnes v centrální části Šumavy dochovaly jenom dva. Ten v Srní je z druhé poloviny 18. století. Informaci přinesla Česká televize.

Historie kostela v Srní byla dramatická, koncem 60. let ho chtěli zbourat, ale přežil a naopak se dočkal obnovy. Tehdy dosazené šindelové obložení ale bylo po dalších 40 letech ve špatném stavu, bylo proto nutné vyměnit je – celkem 400 metrů čtverečních štípaného šindele. "Je to v pořadí druhá rekonstrukce. Původní byla z roku 1974," přiblížila starostka Srní Ivana Pěčová. Na výměnu šindele obec získala milionovou dotaci. Obložení návětrné zdi má chránit stavby především před nepřízní počasí. Většinu z nich ale neochránilo před lidmi, kteří je hned po válce zbourali. "V dobách, kdy se zřizovaly vojenské újezdy, široká hraniční pásma, řada těchto památek padla za oběť likvidaci," poukázal historik z Muzea Šumavy Vladimír Horpeniak.

Opravou vnějšího obložení práce neskončily – budou pokračovat v interiéru, který skrývá dnes již pozapomenuté poklady. "Snahou farnosti je opravit vnitřní výmalbu kostela včetně obnovy fresek, které jsou dnes schovány pod malbami, jež tam byly udělány v 60. letech minulého století," řekl stavební technik českobudějovického vikariátu Miroslav Moureček. Kostelem, který si zachoval rysy horské stavby, se kromě Srní může pochlubit už jen Kvilda. I tady vydržel původní šindel čtyřicet let a stejně jako kostelu na Srní mu hrozilo zbourání.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
74%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
3%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
15%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
8%
 
(Počet hlasů celkem: 108)