Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pražské Jezulátko očekává Vánoce v slavnostním bílém šatu

Archiv zpráv / MiH / ČTK / 22. prosince 2012 1:00

Praha - Bílé šatičky jako symbol slavnosti má na sobě v době Vánoc oblečeny soška malého Ježíška, známá jako Pražské Jezulátko. Do Kostela Panny Marie Vítězné na pražské Malé Straně ho přicházejí navštěvovat poutníci i turisté z celého světa. Šaty mu oblékly sestry karmelitky asi před dvěma týdny. Vosková soška je převlékána několikrát ročně, řekl dnes ČTK převor Petr Glogar.

Pravidelnou změnou šatu je Pražské Jezulátko pověstné. Pozlacenou korunku jako součást úboru mu věnoval dokonce papež Benedikt XVI. "Převlékají ho většinou sestry karmelitky, které tady pomáhají v kostele. Není to žádný obřad. Jde o jednoduché převlečení, které se děje vždycky několikrát za rok," řekl ČTK Glogar. Převor sám nechce na křehkou voskem potaženou sošku sahat. Výměna šatiček je podle něj prací pro jemné ženské ruce. Nyní má na sobě Jezulátko bílý šat. "Bílá barva je především symbol slavnosti nebo slavnostnosti," vysvětlil Glogar. Volba barvy šatů vychází z evropské tradice, kde se bílá používá právě pro mimořádné životní okamžiky.

Podle převora neexistuje přesné datum, kdy by měla být soška Ježíška převlečena. Bílou barvu Jezulátko po Vánocích oblékne znovu na Velikonoce. Před nimi bude mít fialové šatičky, které nosí v době postní. Zvyk převlékání Jezulátka pochází podle Glogara z období baroka, kdy byly zahalovány obrazy či sochy plátnem, aby se zvýraznil jejich motiv. V depozitáři kostela Panny Marie Vítězné je v současnosti uloženo asi 300 oblečků, které lidé sošce darovali jako výraz díků za splněná přání. Soška patří mezi kulturní památky, podle odborníků je historicky doložena v 16. století, údajně by ale mohla být ještě starší. Legenda praví, že se Ježíšek zjevil španělskému mnichovi, který podle jeho podoby vymodeloval voskovou sošku. Jádro dnešní sošky je vyřezáno ze dřeva potaženého pravděpodobně plátnem a barevným voskem.

Podle další legendy vlastnila sošku svatá Terezie od Ježíše, zakladatelka bosých karmelitek. Darovala ji prý své přítelkyni, jejíž dcera se chystala na cestu do Prahy. Když se roku 1556 vévodkyně Marie Manriqueová de Lara vdávala do Čech za Vratislava z Pernštejna, dostala sošku od své matky jako svatební dar. Její ovdovělá dcera Polyxena z Lobkovic pak vzácnou sošku darovala roku 1628 klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné. Pražskému Jezulátku jsou zasvěcena mnohá místa ve světě, v Evropě například v italském Arenzanu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jaký způsob slavení bohoslužeb je Vám v nouzovém stavu nejbližší?
Sleduji přenosy v televizi
23%
 
Poslouchám rádio
5%
 
Sleduji bohoslužby pasivně přes internet
24%
 
Zapojuji se přímo do on-line živých přenosů
12%
 
Máme vlastní rodinné bohoslužby
23%
 
Dávám si od církve a modlení konečně pokoj
13%
 
(Počet hlasů celkem: 617)