Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Občanské sdružení chce využívat kostel ČCE na Praze 10, s církví se zatím nedohodlo

Domácí zpravodajství / juml / čtkred / 8. ledna 2013 14:52
Občanské sdružení chce využívat kostel ČCE na Praze 10, s církví se zatím nedohodlo

Milíčova modlitebna v Praze Malešicích
Autor: Jan Uhlíř

Praha - Chátrající Milíčovu modlitebnu Českobratrské církve evangelické  v Praze - Malešicích chce zachránit skupina místních lidí, kteří založili občanské sdružení Kaple Rektorská. Aby vzbudili zájem ostatních, začali u kaple organizovat kulturní akce. Na záchranu bývalého církevního objektu vznikla i petice, kterou mohou lidé podepsat na internetu, řekla ČTK předsedkyně sdružení Mária Uhrinová.

Nevyužívaný objekt patří Českobratrské církvi evangelické. Členové jejího sboru kapli v 50. letech sami postavili podle návrhu architekta Bareše, který například navrhoval i zajímavý dřevěný kostelík v Rožnově pod Radhoštěm. "Kaple vznikla z peněz, které lidé nasbírali. Dnes je to ale trochu koule na noze, nikdo neví, co s ní," řekla ČTK Elen Plzáková z jarovského sboru, který modlitebnu využíval. Bohoslužby se tam konaly do 70. let. Pak lidé přestali chodit, objekt se využíval jen sporadicky, od 90. let je zcela opuštěný a chátrá. "Už ani nespočítám, kolikrát tam mělo něco být - nahrávací studio, koncertně -výstavní síň, mateřské centrum, kostel pro mládež," vzpomínala Plzáková.

Jasno nemá ani vedení církve. "Protože kaple nepatří žádnému konkrétnímu sboru, tak se tím musí zabývat celocírkevní shromáždění," řekl ČTK mluvčí církve Tomáš Najbrt. Synod by se měl sejít v červnu, podle mluvčího ale není jisté, zda se do té doby podaří vymyslet nějaké řešení.

Sdružení Kaple Rektorká jedná nejen s církví, ale i s vedením městské části. "Žije zde kolem 12.000 obyvatel, což je středně velké české město. Na rozdíl od nich tady ale není ani kostel, ani knihovna, ani žádný společenský sál nebo kino," uvedla Uhrinová. Řešením by podle ní bylo to, kdyby objekt odkoupila městská část a sdružení ho pronajala. "Pro církev nejsme partnerem, úplně nás přehlížejí. Zkoušíme to přes radnici. Hlavně ať už se s tím začne něco dělat," dodala.

Tříkrálového pochodu u modlitebny se zúčastnila i místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ). "Velice vítám nárůst aktivity občanů a občanských sdružení v Praze 10. Apeluji na představitele církve, aby do doby, než definitivně rozhodnou o budoucnosti modlitebny, našli společnou řeč s místní komunitou a umožnili využívání této budovy pro jejich aktivity," uvedla. Radnice se podle ní bude snažit zprostředkovat kontakt mezi oběma stranami.

Více podrobností o kapli najdou zájemci na webu sdružení, kde bude v nejbližších dnech umístěna i petice za záchranu objektu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
ETF – pastorační a sociální práce

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 311)