Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Australský kardinál kritizoval odchod papeže, destabilizoval tak prý církev

Ze světa / MiH / ČTK / 28. února 2013 15:16
Australský kardinál kritizoval odchod papeže, destabilizoval tak prý církev

George Pell
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Sydney - Australský kardinál George Pell, který je nejvyšším představitelem římskokatolické církve ve své zemi, dnes veřejně kritizoval odstupujícího Benedikta XVI. Kardinál, který se v příštích dnech zúčastní volby nového papeže, pontifikovi vyčetl, že svým krokem církev destabilizoval a že tím zkomplikoval postavení jeho budoucího nástupce. Podle agentury AFP je tak otevřená kritika z úst vysoce postaveného náboženského činitele velmi výjimečná.

Podle Pella nebylo vládnutí církvi Benediktovou "silnou stránkou". "Dávám přednost někomu, kdo církev může vést a trochu ji sjednocovat," řekl australský kardinál v televizi. Papežovi vyčetl zejména aféru Vatileaks, při níž se dostaly na veřejnost a na internet interní dokumenty Vatikánu svědčící o mocenských intrikách v římské kurii. Benediktovu rezignaci označil Pell za nebezpečný precedens, který by v budoucnu mohl vést část církevních špiček k tomu, aby v případě nesouhlasu s novým papežem ho přinutily k odchodu.    

Podle Pella tím byla vážně narušena tradice, podle níž papežovo působení končilo jeho smrtí. Nová hlava církve bude muset mít schopnost pozvednout ve Vatikánu morálku a patrně v něm obnovit disciplínu. Bezmála 86letý Benedikt XVI. zdůvodnil před dvěma týdny svůj odchod pokročilým věkem. Pozorovatelé ale soudí, že jeho odchod ovlivnilo i to, že za téměř osm let svého pontifikátu musel čelit také například mezinárodnímu skandálu kolem letitého sexuálního zneužívání nezletilých kněžími, a podezření, že Vatikán se dopouští finančních machinací při praní špinavých peněz.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)