Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Média spekulují o průběhu konkláve, Bergoglio prý získal 90 hlasů

Ze světa / juml / ČTK / 15. března 2013 15:09
Média spekulují o průběhu konkláve, Bergoglio prý získal 90 hlasů

Vlajka Argentiny
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán - Argentinský kardinál Jorge Bergoglio byl ve středu zvolen papežem výraznou většinou hlasů, když pro něj hlasovalo 90 ze 115 volitelů. Tvrdí to dnes italská média. Podle deníku Corriere della Sera byl překvapivě rychlý úspěch latinoamerického kandidáta dílem dohody skupiny volitelů kolem státního sekretáře Tarcisia Bertoneho a amerických kardinálů, kteří nechtěli v čele církve Itala Angela Scolu. Novináři se odvolávají na anonymní zdroje; účastníci konkláve by vzhledem ke slibu mlčení o průběhu volby mluvit neměli.

Zvolení papeže Františka bylo pro mnohé velkým překvapením, protože Argentinec Bergoglio nebyl médii před konkláve řazen do skupiny výrazných favoritů. Podle milánského deníku šance kandidáta z Latinské Ameriky vzrostly díky dohodě skupiny kardinálů, jež chtěla zabránit zvolení milánského arcibiskupa Scoly. V této skupině prý byl státní sekretář Bertone, děkan kolegia kardinálů Angelo Sodano, který se však samotné volby kvůli vysokému věku neúčastnil, a severoameričtí kardinálové kolem newyorského arcibiskupa Timothyho Dolana.

Podle vídeňského arcibiskupa Christopha Schönborna byl Bergoglio silným kandidátem od první chvíle. "Novináři Bergogliovo jméno neregistrovali. K tomu můžu říci jen to, že Bergoglio by nebyl v pátém kole zvolen papežem, pokud by nebyl favoritem od začátku," řekl podle agentury APA.

Předseda brazilské biskupské konference Raymundo Damasceno zase prozradil, že za největšího poraženého považuje právě Itala Scolu. "Scola nedostal potřebné množství hlasů. Jihoameričtí kardinálové si Bergoglia cení. Podpora mnohých se proto zaměřila právě na něj," řekl brazilský kardinál.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 551)