Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Údajný stín na papežově minulosti: Unesený jezuita je s Bergogliem usmířen

Ze světa / juml / ČTK / 15. března 2013 16:49

Berlín - Jezuitský kněží Francisco Jalics, kterého v roce 1976 unesla argentinská junta, je s papežem Františkem usmířen. Jalics, který žije v německém klášteře, to dnes uvedl v prohlášení zveřejněném na webu německých jezuitů. Právě kvůli osudu Jalicse a dalšího uneseného jezuity Orlanda Yoria leží na nynějším papeži stín pochybnosti, neboť v té době Jorge Bergoglio vedl v Argentině jezuitský řád.

Yorio, který již zemřel, v minulosti Bergoglia obvinil, že je v podstatě vydal "eskadrám smrti", neboť nedokázal veřejně jejich misijní práci ve slumech podpořit. Práce v chudinských čtvrtích byla tehdy velmi riskantní.

Také novinář Horacio Verbitsky, autor knihy o církvi s názvem El Silencio (Ticho), Bergoglia obvinil z toho, že zbavil zmíněné kněží ochrany svého řádu. Tím dal prý armádě zelenou, aby je unesla. Tato tvrzení jsou založena na rozhovorech s Jalicsem, který se později přestěhoval do jihoněmeckého kláštera.

Jalics v dokumentu napsal, že se s Bergogliem po letech od svého únosu sešel, aby si promluvili o minulosti. V prohlášení rok setkání uveden není, podle agentury AP se tak stalo v roce 2000.

"Poté jsme společně sloužili mši, kde jsme se slavnostně objali," uvádí o tehdejší schůzce s nynějším papežem. "Jsem s minulostí smířen a z mé strany ji považuji za uzavřenou kapitolu."

Bergoglio již dříve označil obvinění za pomluvu a prohlásil, že naopak ze zákulisí zachránil životy obou kněžích a dalších, které tajně ukryl před zmíněnými "eskadrami smrti". V jednom případě prý dokonce dal svoje doklady jednomu disidentovi, který se mu podobal, aby mohl uprchnout ze země. Pro některé lidi to z něj dělá hrdinu, jiní mají pochybnosti.

Také Vatikán obvinění z tichého souhlasu s argentinským režimem rozhodně odmítá a označuje je za "pomluvy".

"Nemohu nijak komentovat podíl Bergoglia na těchto událostech," uvedl Jalics ke svému únosu. Dodal nicméně, že Františkovi v jeho úřadě přeje boží požehnání.

Argentinská vojenská junta během své vlády v letech 1976 až 1983 vedla proti opozici takzvanou špinavou válku; v tomto období beze stopy zmizely tisíce lidí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
VOS Caritas

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 551)