Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Spekulace o novém vatikánském státním sekretáři plní média

Ze světa / juml / ČTK / 15. března 2013 19:18

Vatikán - Prvním zásadním krokem papeže Františka bude patrně výběr nového státního sekretáře. Dá se očekávat, že zaběhlé pořádky se velmi rychle změní. Druhým mužem Vatikánu je v současnosti kardinál Tarcisio Bertone, jehož téměř jistě nový papež nahradí. Mezi pravděpodobné kandidáty podle listu La Repubblica patří brazilský kardinál Joao Braz de Aviz, šanci mají i někteří italští kardinálové.

Post státního sekretáře je druhým nejvyšším ve vatikánské hierarchii, zastávat jej mohou pouze kardinálové. Bertoneho si na post vybral emeritní papež Benedikt XVI. a po jeho abdikaci několik dní vedl italský kardinál celou katolickou církev. Jeho mandát však končí po volbě nového papeže a podle znalců vatikánských poměrů si papež František za svého "premiéra" vybere jiného kardinála. Podle italských médií se patrně rozhodne mezi Brazilcem a Italy Bertellem, Filonim a Bernardinim.

Pětašedesátiletý brazilský kardinál je argentinskému papeži blízký nejen kvůli jihoamerickému původu. Podle listu La Repubblica v minulosti často kritizoval výsady členů kurie nebo nedostatek transparentnosti ve finančních operacích Vatikánské banky a do vedení katolické církve by stejně jako sám František mohl přinést čerstvý vítr.

Právě Bertone byl ve Vatikánu již delší dobu terčem kritiky, například v souvislosti se skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Dá se očekávat, že jej nový papež bude chtít nahradit právě někým z těch, kteří mají na dění ve Vatikánu kritický pohled.

Jedním z favoritů na významný post je podle listu Il Messaggero i Giuseppe Bertello. Sedmdesátiletý italský kardinál je v současnosti zodpovědný za chod vatikánské státní infrastruktury od muzeí až po zdravotnictví.

Šanci nahradit Bertoneho má i další Ital Ferdinando Filoni. Šestašedesátiletý prefekt Kongregace pro evangelizaci národů má velký vliv mezi věřícími z Afriky či Asie.

Mezi jmény, která jako možné kandidáty uvádí obvykle dobře informovaný list La Repubblica, se objevuje i třetí italský kardinál Adriano Bernardini. Sedmdesátiletý církevní diplomat působil dlouhá léta jako papežský vyslanec v nejrůznějších koutech světa, například v Pákistánu, Angole, Japonsku či Venezuele, v současnosti má na starosti Itálii a San Marino.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
VOS Caritas

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 552)