Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež s diktaturou nespolupracoval, ujistil nositel Nobelovy ceny

Ze světa / juml / ČTK / 21. března 2013 18:47

Vatikán - Argentinský nositel Nobelovy ceny za mír Adolfo Pérez Esquivel dnes ujistil, že papež František ve své vlasti Argentině nepodporoval tamní diktaturu. "Neměl nic společného s diktaturou, nebyl komplicem diktatury a nekolaboroval" s ní, prohlásil podle agentury AFP sochař a architekt, jenž proslul především jako mírový aktivista a bojovník za lidská práva.

Argentinský kardinál Jorge Bergoglio byl zvolen papežem minulý týden. Ihned se v médiích objevily pochybnosti, zda kardinál nenesl morální odpovědnost za porušování lidských práv, jehož se junta dopouštěla v letech 1976 až 1983. Nynější papež tehdy vedl v zemi jezuitský řád.

Předseda argentinského nejvyššího soudu Ricardo Lorenzetti tento týden prohlásil, že Bergoglio nikdy nebyl podezříván ze spoluviny na zločinech páchaných argentinskou vojenskou diktaturou a je v této souvislosti "zcela nevinný".

Média hojně zmiňovala zejména případ dvou jezuitských kněží, které v roce 1976 argentinská junta unesla. Ti v minulosti tvrdili, že je Bergoglio v podstatě vydal napospas takzvaným eskadrám smrti, protože je zbavil ochrany řádu. Současný papež ale již dříve označil obvinění za pomluvu a prohlásil, že naopak ze zákulisí zachránil životy obou kněžích a dalších lidí, které tajně ukrýval.

Adolfo Pérez Esquivel byl za své aktivity v Latinské Americe, mimo jiné nenásilný boj proti argentinskému vojenskému režimu, několikrát vězněn. Nobelovu cenu za mír získal v roce 1980.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
76%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
4%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
13%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
6%
 
(Počet hlasů celkem: 172)