Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Poutě tří národů ve Zlatých Horách se zúčastní i Duka

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 16. září 2013 15:28
Poutě tří národů ve Zlatých Horách se zúčastní i Duka

Kostel Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách
Autor: mariahilf.hyperlink.cz

Zlaté Hory (Jesenicko) - Tisíce věřících zamíří tuto sobotu na historické poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor na Jesenicku. Sejdou se tu na Pouti národů, která má zdůraznit propojení Čechů, Němců a Poláků s historickými kořeny tohoto místa. Národy budou zastupovat i představitelé církve, českou stranu například kardinál Dominik Duka. Pořadatelé očekávají 5000 poutníků. Akce má v severním cípu Olomouckého kraje dlouholetou tradici, letos se koná poosmnácté.

Podle organizátorů je smyslem pouti sblížení. "Jde o to zdůraznit vzájemné přátelství mezi Němci, Poláky a námi Čechy. To je hlavní důvod pouti," řekl dnes ČTK duchovní správce poutního místa Gustav Heřman Rakowski. Podotkl, že na pouť se lidé sjíždějí i z dalekých míst, řada z nich bude ze zahraničí. Tradičně nejpočetnější zahraniční skupinu poutníků tvoří Poláci. "Míváme tady 20 až 30 autobusů," dodal duchovní správce.

Věřící dříve vycházeli společně od zlatohorského areálu Bohemy po 3,5 kilometru dlouhé křížové cestě vedoucí lesem. Letos program začíná v 10:00 až na poutním místě. Součástí bude společná modlitba, následuje mše, kterou tradičně slouží zástupci církve ze všech tří zemí. Letos ji povede kardinál Dominik Duka, chybět nebudou ani ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz či opolský biskup Andrzej Czaja.

Historie poutního místa, kam před druhou světovou válkou přicházelo ročně na 100.000 věřících, začala v roce 1647. Tehdy tu podle legendy byla z vyšší moci před švédskými vojsky zachráněna matka a její právě narozené dítě. Od té doby lidé z blízkého i dalekého okolí vzývali na tomto místě Pannu Marii jako pomocnici a ochránkyni nenarozeného života. Nejprve se lidé klaněli obrazu pověšenému na stromě, poté vznikl poutní obraz a v polovině 18. století tu byl vystavěn kostel. O sto let později komunistická moc poutní místo zavřela. Obraz putoval po okolních farnostech, podařilo se ho tak zachránit pro lepší časy.

Kostel Panny Marie Pomocné musel být ale vybudován znovu. V roce 1973 ten původní dal komunistický režim srovnat se zemí. Nový kostel vznikl péčí sdružení pro obnovu tohoto místa a byl postaven za 25 milionů korun z darů věřících. Novodobá historie poutí ve Zlatých Horách se píše od roku 1995, kdy byl nový chrám vysvěcen.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 959)