Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Bergoglio zachránil během vojenské junty v Argentině přes sto životů, tvrdí novinář

Ze světa / MiH / Radiovaticana.cz / 2. října 2013 9:20
Bergoglio zachránil během vojenské junty v Argentině přes sto životů, tvrdí novinář

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Řím - V italském nakladatelství Emi vychází v tomto měsíci titul od autora jménem Nello Scavo, který ve svazku „Bergogliův seznam” (La lista di Bergoglio) pomocí dosud nepublikovaných dokumentů a svědectví vykresluje, jak nynější papež a tehdejší provinciál jezuitů v letech argentinského vojenského režimu (1976-1982) zachránil množství životů určených k likvidaci. Podnětem k důkladnému zkoumání se italskému novináři stalo očerňování papeže Františka ihned po nástupu na Petrův stolec. Publicista deníku Avvenire vyvrací pomluvy o Bergogliově spolupráci s diktaturou a pečlivě rekonstruuje fakta, píše server Radiovaticana.cz.

„Bergoglio se nám tu ukazuje jako schopný člověk, který jednal opatrně a také chytře. Předsevzal si, že poskytne úkryt desítkám lidí, které pronásledovala vojenská junta. Riskoval přitom život a svou pověst,“ říká Nello Scavo. Na necelých dvou stech stranách knihy figurují jména, tváře a příběhy lidí, kterým hrozilo, že zmizí mezi nezvěstnými, desaparesidos. Lze odhadnout, kolika lidem v sedmdesátých letech minulého století budoucí papež pomohl?

„Je složité podat přesný počet, hlavně proto, že Otec Bergoglio o těchto věcech nechtěl nikdy mluvit. V knize jsme shromáždili dvacítku svědectví z různých období. Mluví tu lidé, kteří se mezi sebou navzájem neznají a poznali Bergoglia v odlišných časových úsecích. Každý z těchto lidí potvrzuje, že byl svědkem záchrany nejméně dvaceti dalších osob. S opatrností tedy lze tvrdit, že P. Jorge Mario Bergoglio tehdy zachránil více než sto osob. Další zachránil nepřímo – zabránil totiž zatčení a výslechu těchto lidí, kteří při krutém vyslýchání mohli uvést další jména,“ dodává Scavo.

Kniha italského publicisty dosvědčuje ještě jednu podstatnou skutečnost – Jorge Mario Bergoglio nejenom o svých aktivitách pomlčel, nýbrž o zachování mlčenlivosti žádal také každého ze zachráněných. Tutéž zdrženlivost po čtyři desetiletí zachovali také papežovi nejbližší přátelé.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
13%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
53%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 168)