Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Češi a Němci se společně modlili za usmíření válečných křivd

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 3. října 2013 18:20

Františkovy Lázně (Chebsko) - Několik desítek věřících z Čech a Německa se dnes sešlo ve Františkových Lázních a Chebu na ekumenické bohoslužbě Smíření. Připomněla 75 let od dne, kdy na Chebsku přijel Adolf Hitler při obsazování českého pohraničí nacistickou armádou v roce 1938. Bohoslužba má přispět k porozumění a odpuštění křivd, které se staly kvůli druhé světové válce na obou stranách hranice, řekl ČTK spolupořadatel bohuslužby a chebský katolický farář Petr Hruška.

Akci nazvanou Smíření dnes pořádalo ekumenické společenství Una Sancta, které sdružuje německé i české faráře, kněze a pastory různých církví. "Nejsem schopen posoudit, jestli tento postoj k vzájemného smíření je obecně rozšířený mezi věřícími více než v ostatní společnosti. Ale mezi přáteli, s nimiž jsme půl roku tuto akci připravovali, mě mile překvapilo, že je velká ochota pojmenovávat bolavá místa a mluvit o nich, vysvětlit si zkušenosti a různé čtení dějin a hledat nějaký křesťanský krok, kdy poprosíme za odpuštění a jdeme dál," řekl Hruška. 

"S tím vědomím, že za sebou necháváme hodně bolesti, ale přiznali jsme si ji. I když třeba už nejde napravit, není to mezi námi rozdělujícím prvkem," dodal Hruška.  Po bohoslužbě ve Františkových Lázních se asi padesát věřících odebralo ve vzpomínkovém a modlitebním pochodu do Chebu. Společná motlitba českých a německých křesťanů připomíná historický okamžik, kdy se na cestě mezi Hazlovem a Františkovými Lázněmi v oblasti Antonínovy výšiny konala občerstvovací zastávka Adolfa Hitlera, Konrada Henleina, Heinricha Himmlera a dalších nacistických pohlavárů. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
ETF – pastorační a sociální práce

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 304)