Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pravoslavné církve v Srbsku slavily výročí milánského ediktu

Ze světa / vlu / ČTK / 6. října 2013 16:50

Niš (Srbsko) - Špičky pravoslavné církve se dnes sešly v srbském městě Niš, aby oslavily 1700. výročí takzvaného milánského tolerančního ediktu, který v římské říši fakticky legalizoval křesťanství. Reskript z roku 313 vydal římský císař Konstantin I., který se v Niši - tehdy římském městě Naissus - mezi lety 272 až 285 narodil. Římskokatolická církev svého zástupce k dnešní slavnosti nevyslala.

Oslavám byl přítomen ekumenický konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, jeruzalémský patriarcha Theophilos, hlava ruské pravoslavné církve Kirill, srbský patriarcha Irinej a zástupci pravoslavných komunit z Albánie, Kypru, Polska, Slovenska a dalších zemí. Mezi zúčastněnými byli i zástupci pravoslavné církve působící na našem území, zastupující metropolita Simeon a emeritní arcibiskup Kryštof, který sloužil doxologii spolu s ostatními představiteli světového pravoslaví. 

I římskokatolická církev oslavovala v Niši milánský edikt, ale stalo se tak už minulý měsíc na slavnostní mši za přítomnosti papežského vyslance Angela Scoly, milánského kardinála. Nepřítomnost římskokatolických duchovních na dnešních oslavách je podle srbských médií projevem církevního rozkolu obou velkých křesťanských denominací. Ten trvá od 11. století a navzdory snahám obou stran o dorozumění se ho dosud nepodařilo překlenout.

Patriarcha Bartoloměj při slavnostním kázání vzpomněl věřících na Blízkém východě, v Sýrii, Egyptě, Iráku nebo Nigérii, kteří se stal oběťmi válečných událostí a náboženské nebo etnické nesnášenlivosti.

Oslavy v Niši byly podle agentury Reuters hlavně manifestací srbsko-ruské duchovní solidarity. Rusko je blízkým spojencem Bělehradu a stejně jako Srbsko odmítá uznat nezávislost bývalé srbské provincie Kosova.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 348)