Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Duka vybídl k hojné účasti ve volbách, zdůraznil význam demokracie

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 18. října 2013 16:52
Duka vybídl k hojné účasti ve volbách, zdůraznil význam demokracie

Biskupské heslo Dominika Duky: „V Duchu pravdy“
Autor: Christnet.cz / Vít Luštinec

Praha - Pražský arcibiskup Dominik Duka vybídl k hojné účasti v blížících se předčasných volbách, přičemž lidé by si podle něj měli uvědomit, že během nich půjde také o volbu pro nebo proti demokracii. Duka míní, že svým rozhodnutím ve volbách má křesťan povinnost chránit demokracii, spravedlnost a morální hodnoty. Duka ve svém vyjádření k volbám v Katolickém týdeníku nezmiňuje žádnou politickou stranu.

Bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk na svém webu doporučuje nevolit KSČM. Sněmovní volby se konají příští pátek a sobotu.

"Svoboda a demokracie nejsou špatné, ale mohou být zneužity nemravnými a nezodpovědnými lidmi. My věřící proto musíme volit demokracii a především mravnost," uvedl kardinál Duka v Katolickém týdeníku. Lidé by měli při rozhodování o tom, komu hodí hlas, nadřadit duchovní hodnoty a lidskou čest nad pozemské výhody, podotkl Duka.

Koho konkrétně by měli lidi volit, Duka neuvedl. "Rád bych jen zdůraznil, že občanská zúčastněnost patří ke ctnostem křesťana a volby jsou velmi významnou příležitostí, jak se podílet na utváření společnosti," zdůraznil. Podle Duky je nutné si uvědomit, že volby se konají v době společenského napětí a ekonomické krize a v době, kdy se znovu rozhoduje o demokracii. "Svoboda a demokracie, kterou jsme získali po pádu komunismu, není danost, o niž bychom se nemuseli starat," dodal.

Kardinál Vlk se vyslovil proti KSČM. "V KSČM žijí stalinistické ideje a kandidáti na předních volebních místech je zastávají. Strana se nikdy přímo a výslovně nezřekla kriminální ideologie minulosti," podotkl Vlk.

Biskupové podle Vlka vyzývají ke zkoumání volebních programů a předvolebních projevů jednotlivých stran. "Varují před nereálnými populistickými lákavými sliby a radí seriozně zkoumat stranické programy. Nejen sami, ale poradit se i s druhými," zmínil Vlk.

Biskupové shodně vyzývají, aby si věřící všímali, jestli se v programech i slovech politiků objevuje úsilí o obnovu důležitých duchovních a morálních hodnot pro naši společnost, napsal Vlk. "Protože tento závažný nedostatek v podstatě způsobil dnešní nejen politický, ale i ekonomický neutěšený stav společnosti," dodal Vlk.

Před posledními sněmovními volbami v roce 2010 biskup Václav Malý zveřejnil text rady Iustitia et Pax při České biskupské konferenci, který nepřímo kritizoval politiku ČSSD a ODS a doporučil vybírat z malých politických stran. Proti textu se ohradili někteří politici. Od vyznění textu se ale distancoval tehdejší předseda České biskupské konference olomoucký arcibiskup Jan Graubner. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
0%
 
Spíše ano
0%
 
Spíše ne
0%
 
Rozhodně ne
100%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 2)