Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Propadnutí svatohorských schodů patrně souvisí s někdejší těžbou

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 24. října 2013 12:05
Propadnutí svatohorských schodů patrně souvisí s někdejší těžbou

Svatá Hora u Příbrami
Autor: Wikipedia.org / Jan Groh / Creative Commons

Příbram - Při nedávném propadnutí svatohorských schodů, spojujících Příbram se známým poutním místem Svatá Hora, bylo podle místostarosty Ivana Šedivého (ODS) zřejmě odkryto někdejší důlní dílo. Nyní bude nutné celý prostor zdokumentovat a odborně zakonzervovat. V budoucnu pak může být znovu otevřen a zkoumán, řekl dnes Šedivý novinářům. Podle něj by se prací měla ujmout profesionální firma, která má zkušenosti například se sanací starých hornických děl v Kutné Hoře. 

Na schodech se 25. září vytvořila propadlina, která má podle Šedivého rozměry zhruba 50 krát 50 centimetrů. Od té doby je tato cesta na Svatou Horu pro veřejnost uzavřena. "Zjistili jsme, že jsou tam tři meandry, které zasahují doprostřed chodby, směrem nahoru a dolů a směrem ven. Žádná voda se tam neobjevila. V jedné části je vidět úlomek starého dřeva, směrem dolů k Dlouhé ulici je vidět drobné klenutí. Z toho se dá usuzovat, že se jedná o staré důlní dílo," míní Šedivý. 

O důlních dílech na úpatí Svaté Hory z této strany se přitom dostupné historické materiály nezmiňují. Zajímavé je podle Šedivého také to, že odkryté prostory zasahují pod nosnou zeď.  Správa poutního místa se v minulých dnech obrátila s žádostí o pomoc na ministerstvo životního prostředí, které by mělo prozkoumat, co za propadem je a zda jde skutečně o důsledek někdejší důlní činnosti. Trhlinu na schodech si byli prohlédnout expert ze státního podniku Diamo a také báňský inženýr. Radnice zajistila pro průzkum kameru používanou při haváriích vodovodního potrubí a pomáhá svatohorskému areálu se získáním dotace na zajištění schodů. "Město do toho ale finanční účastí nevstupuje, je do toho zataženo pouze tím, že já a pan starosta jsme členy Nadace svatohorských schodů," poznamenal Šedivý. 

Zastřešené třistastupňové schody, vybudované podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, byly počátkem 90. let téměř na pokraji zkázy. Po rozsáhlé rekonstrukci se je podařilo otevřít v roce 1993.  Příbramská Svatá Hora je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách. Sošku zdejší Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle církevní tradice v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité, kteří v roce 1732 prosadili korunování sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950. Znovu se vrátili v roce 1990. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 83)