Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikán a Oxford nabízejí na internetu mnoho vzácných textů

Kultura / vlu / ČTK / 3. prosince 2013 17:54

Vatikán - Knihovny ve Vatikánu a Oxfordu dnes začaly na internetu zveřejňovat první tištěné bible, staré rukopisy v hebrejštině a řečtině a další vzácné texty. Postupně by tak mělo být možné shlédnout na webu kolem 1,5 milionu stránek. Podle Vatikánu jde o "skutečný poklad pro výzkumníky". První zveřejněné tisky pocházejí podle webu z Německa a z Itálie.

Snahou čtyřletého projektu vatikánské a oxfordské knihovny je dát dohromady a zveřejnit texty, které se za uplynulá staletí rozptýlily po světě. Číst a studovat tak bude možné například bibli od vynálezce technologie mechanického knihtisku pomocí pohyblivých liter Johannese Gutenberga, která je uložena v Oxfordu.

"Projekt umožňuje partnerům počítačově zvyšovat úroveň a objem uložených souborů, aniž by se musela příliš vystavovat díla, která jsou vzhledem ke stáří a konzervaci velmi křehká a náchylná k případnému poškození," cituje z prohlášení Vatikánu agentura AFP.

Bodleyova knihovna je podle Wikipedie hlavní studijní knihovnou Oxfordské univerzity. Patří k nejstarším knihovnám v Evropě a na britských ostrovech je druhá největší po Britské knihovně. Vlastní především 11 milionů tištěných děl. Vatikánská knihovna (BAV) byla založena v roce 1451 a patří k nejstarším na světě. Obsahuje zhruba 180.000 starých rukopisů, 1,6 milionu tištěných děl a další cennosti.

Projekt má stát dva miliony liber (66,4 milionu Kč). Tuto částku dává podle webu projektu nadace Polonsky, která se zaměřuje na svobodný přístup k informacím.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 83)