Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Podle oficiální zprávy limburský biskup plýtval

Ze světa / juml / radiovaticana.cz / 28. března 2014 7:21
Podle oficiální zprávy limburský biskup plýtval

Limburský biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Limburk - Podle raportu Německé biskupské konference je biskup Franz Peter Tebartz van Elst hlavním viníkem v kauze přemrštěných nákladů na rekonstrukci biskupské rezidence. O výši cen byl informován, stojí ve zprávě, která upřesňuje, že biskup a dómská kapitula „v mnoha případech nebrali ohled na platné předpisy.“

„Cena vypracovaného projektu nepřiměřeně vzrostla, aby vyhověla přání biskupa,“ stojí v raportu. Komise, která kauzu prověřovala, zároveň konstatuje, že už v době, kdy tento biskup přišel do diecéze, byl projekt rekonstrukce dómské kapituly cenově irealistický a donutil biskupa k velkému zadlužení. Aby se pak vyhnul případným problémům, vědomě uvedl „nižší ceny“. V červnu loňského roku se ukázalo, že jde o „evidentně falešná čísla“. Vina za vzniklou situaci padá také na tzv. administrativní radu diecéze, která navýšené náklady schválila.

Limburský biskup, který ve středu odstoupil z úřadu, ve svém soukromém prohlášení svou zodpovědnost rozhodně popírá. Zdůrazňuje, že se ve finančních otázkách spolehl na kompetentní poradce, jmenovitě pak uvádí bývalého generálního vikáře. Podle svých slov vnímá biskup Tebartz-van Elst pastýřskou službu jako „svědectví pravdě“ v apoštolské posloupnosti. Biskup nemůže být manažerem, účetním a správcem na stavbě, hájí se a zdůrazňuje, že biskup v posledku nenese zodpovědnost za správní a detailní záležitosti. Jak dnes oznámil Svatý stolec, papež František v pátek limburského biskupa Tebartz-van Elsta přijme na soukromé audienci.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 739)