Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V plzeňskému muzeu ukazují staré poustevny a poustevníky v kraji

Kultura / vlu / ČTK / 2. dubna 2014 8:20

Plzeň - Pětileté bádání o poustevnících a poustevnách v Plzeňském kraji představuje nová výstava Muzea církevního umění plzeňské diecéze. Jde o výběr 47 nejvýznamnějších lokalit pousteven spojených s působením poustevníků od legendických postav, přes rozmach barokního poustevnictví až po místa spojená s romantismem, řekli ČTK autoři expozice Luděk Krčmář a Petr Rožmberský. Dnes zároveň představili odbornou publikaci Poustevníci, poustevny a pouště v Plzeňském kraji. V regionech ČR jde údajně o unikátní projekt.

"Hlavní částí publikace je katalog pousteven s bohatou dokumentací, který tvoří 105 lokalit. Od míst a poustevníků známých jen z pověstí až po dosud stojící objekty pousteven," řekli.

"Ze 47 pousteven ukázaných na výstavě jich je jich zachováno do deseti. Na Bolfánku z ní je výletní hospoda," uvedli autoři. Velmi pěkná je podle autorů i nad Radnicemi na Rokycansku.

"Domečky, které tu vidíme, jsou barokní záležitosti z 18. století. V písemných pramenech se první objevují už v 17. století," uvedl Krčmář. V poustevnách nemusel žít jeden člověk, často si kromě platu od vrchnosti za hlídání sakrálních staveb také přivydělával například ševcovstvím, výrobou řemenů nebo chovem včel. "Bylo to legální povolání, na matrikách je zapsán ten a ten poustevník," uvedl Krčmář.

"Ti co neměli manželku, byli organizováni v ivanické řeholi," uvedl Rožmberský. V 18. století mohlo být v kraji ke 100 poustevníků, které vybírala vrchnost. Pečovali o osamocené kostely, které byly z větší části poutními místy. I na území Plzně bylo pět pousteven.

Podle Rožmberského je koncentrací pousteven Plzeňský kraj výjimečný, fenoménem jsou zejména legendičtí poustevníci na Šumavě. Poustevníky a poutní místa zrušily Josefínské reformy.

Návštěvníci uvidí předměty z muzeí, které odkazují na významné světce spojené s fenoménem poustevnictví, například sv. Jana Křtitele. Tahákem je interiér rekonstruované romantické poustevny z lochotínského parku v Plzni. Odpovídá interiéru barokní poustevny ivanitů. "Měli řeholí předepsáno mít místo postele rakev a na ní prkno a prostý přehoz. Měli mít klekátko, kříž, prostý stůl a sedátko bez opěradla. Poustevníci, kteří měli rodiny, nechtěli k bratrstvu vstupovat, protože to bylo opravdu tvrdé," řekl Rožmberský. Hodně pousteven bylo na Šumavě - Dobrá Voda, Březník, Rabí, Mouřenec a Budětice.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
22%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 45)