Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Němečtí rodáci přispějí na opravu vitráže kostela ve Šluknovském výběžku

Domácí zpravodajství / kir / Propamatky.cz / 9. dubna 2014 18:07
Němečtí rodáci přispějí na opravu vitráže kostela ve Šluknovském výběžku

Kostel sv.Jiří v Jiříkově - pohled od náměstí
Autor: Wikimedia Commons / Vladimír Matička / GNU Free Documentation License

Jiříkov(Šluknovsko) - V barokním kostele sv. Jiří v Jiříkově na Děčínsku se v roce 2014 dočká obnovy vitráž s motivem sv. Josefa. Restaurování bude stát 245 tisíc korun. Uvedla to projektová manažerka rumburského děkanství Klára Mágrová.

Polovinu nákladů zaplatí Česko-německý fond budoucnosti, druhou pak dva němečtí rodáci. Vitráž se sv. Josefem je stará 119 let. Do poloviny roku 2014 bude odborně restaurována a znovu osazena na původní místo. „Obnova vitráže sv. Josefa v kostele sv. Jiří naváže na restaurování vitráže s motivem sv. Alžběty, které zajistila Římskokatolická farnost Jiříkov v letech 2011–2012. Oprava vitráže byla tehdy v plné výši hrazena z výtěžku sbírky mezi desítkami německých rodáků,“ uvedla Mágrová.

Vitráž byla zhotovena v Německu, kostelu ji věnoval jiříkovský farář. „Jedná se o jednu z nejstarších malovaných vitráží v regionu Šluknovského výběžku,“ dodala Mágrová. Podle restaurátorského průzkumu vitráže bylo zjištěno, že už při prvotní montáži v 19. století nebyly namontovány některé připravené výztuhy a z toho důvodu se během let zdeformovala olověná síť, uvedl jiříkovský farář Jozef Kujan. Závady na okně s vitráží jsou nyní tak závažné, že narušují statiku celého okna. Zvláště ve střední části podle Mágrové reálně hrozí vypadnutí skel a jejich rozbití. Obnovu vitráže zajistí Jiří Tesař z Varnsdorfu. Při restaurování budou obnoveny také původní německé nápisy o donátorech, které byly přetřeny po druhé světové válce.

Barokní kostel sv. Jiří se nachází na náměstí v Jiříkově, v blízkosti hranice s Německem. Kostel byl vystavěn v letech 1724–1728. Autorem původních plánů pro kostel byl rakouský architekt Johann Lucas Hildebrandt. Kvůli velké nákladnosti byly plány odmítnuty a kostel podle vlastních plánů postavil pražský stavitel Johann Georg Aichbauer, nevlastní bratr proslulého barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Reklama ETF

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 906)