Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Dnes je Velký pátek - křesťané si připomínají Kristovo ukřižování

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 18. dubna 2014 7:06
Dnes je Velký pátek - křesťané si připomínají Kristovo ukřižování

Nesení kříže, Hieronymus Bosch
Autor: Wikipedia.org

Praha - Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista, je Velký pátek. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení. Obřady na památku jeho umučení chystají katolické kostely, bohoslužby se konají také v evangelických sborech.

V mnoha zemích je Velký pátek státním svátkem, v Česku tomu tak není, i když pokusy o to v minulosti v Parlamentu byly. Také někteří současní poslanci by pro zavedení svátku byli.

Velký pátek je prostředním dnem Velikonočního třídenní. Předchází mu Zelený čtvrtek, kdy se připomíná Večeře Páně, a následuje Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení. Někdy se hovoří o čtyřdenní, neboť velikonoční neděle přímo navazuje na Bílou sobotu, kdy po západu slunce začínají takzvané vigilie (bdění), které představují začátek slavnosti Kristova vzkříšení.

Bible naznačuje, že Ježíšovou smrtí se otevřela cesta k největšímu pokladu - k bohu. Lidová tradice to poněkud poopravila a vypráví v souvislosti s Velkým pátkem o otevírání pokladů ve skalách. Řada pověr byla pro ten den také spojena s vírou v čarodějnice a s hledáním ochrany před uhranutím.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 342)